Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sırbistan insani yardıma muhtaç

  Hürriyet Haber
  25 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Aralık 2000 - 00:01

  10 yıldan uzun süredir iktidarda bulunan Slobodan Miloseviç liderliğindeki Sırbistan, önce Bosna ardından Kosova savaşları nedeniyle şimdi uluslararası yardıma muhtaç... Uluslararası yardım kuruluşları onbinlerce kişiye yardım yapıyor. Özellikle başkent Belgrad´da binlerce kişi yardım kuruluşlarının açtığı aş evlerinden besleniyor.

  Çalışan kesimin ortalama aylık geliri 40 doların altına inmiş durumda. Avrupa Birliği ve ABD 200´er milyon dolar yardım yapmayı planlıyor ancak, kamudaki yolsuzluklar nedeniyle bugüne kadar vaad edilen yardımlar ülkeye ulaşmış değil.

  Avrupa Birliği İnsani Yardim komisyonu Başkanı Poul Nilsen, uzun bir süredir uluslararası arenada tecrit edilen Sırbistan´ın uzun bir süre yardımlara muhtaç olduğunu açıkladı.

  Başta Avrupa Birliği olmak üzere bir çok uluslararası kurum ve kuruluş, ülkeye yakacak yardımı yapıyor.

  SOFRALARA ET GİRMİYOR

  Sırbistan´da aş evleri açan yardım kuruluşu Oxfam´ın Belgrad temsilcisi Slobodanka Torbica, ülkedeki durumu şöyle gözler önüne seriyor:

  ``İnsanlar sofralarında et meyve gibi gıda maddelerini unutmuş durumda. Ekmek götürmekte zorlanıyorlar. Özellikle şeker ve yağ gibi temel gıda malzemeleri bile yok. Fakirlik korkunç bir düzeyde. İnsanlar 40 dolarlık maaşlarını bile alamıyor.

  Sırbistan´da Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç iktidardan uzaklaştıktan sonra kamu bankaları, kamu görevlilerinin bazı hesaplarına el koydu. Ancak yeterli değil.''

  Yardım kuruluşları özellikle kış aylarının atlatılmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak acil uluslararası insani yardım yapılması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı