Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sırada başka Miloşevic'ler de var mı?

  Hürriyet Haber
  03 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2001 - 00:01


  Eski bir devlet başkanını hedef alan bu duruşma, tarihi bir istisna olarak mı kalacak? BBC haber dairesinden Elizabeth Blunt'ın değerlendirmesi:

  Şu an için eski Yugoslavya lideri Slobadan Miloşevic, eşi benzeri olmayan bir durumu temsil ediyor. Dünyanın bir başka yerinde, benzer bir tutuklama ve yargılama süreci beklenmemekte. Aslına bakarsanız, uluslararası topluluğun tam desteğini arkasına alan bu tip yargılamalar çok nadir vakalar. Dünyada genel anlamda bir Uluslararası Ceza Mahkemesi olmadığı sürece, bu tip davalara ancak belli bir ülke veya olay konusunda Birleşmiş Milletler özel bir mahkeme oluşturursa rastlıyoruz.

  Şu an dünyada böyle iki mahkeme mevcut. Birisi eski Yugoslavya'da, diğeri ise Ruanda'da işlenmiş insanlık suçlarını yargılamakta. Fakat örneğin, cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'in Kuveyt'in işgali sırasındaki suçlardan yargılanabileceği, Irak üzerinde odaklanan bir mahkeme yok.

  Buna rağmen kimi hukukçular halihazırdaki mahkemelerin olanaklarını kullanarak bazı diktatörlerin peşine düşmüyor değil. Bunun için hayli yaratıcı olmaları gerekiyor ve belli konularda özel yasalara sahip, liderleri yargılamaya hazır mahkemelere başvuruyorlar. Örneğin Şili'nin eski askeri lideri General Pinochet, İspanyol vatandaşlarıyla ilgili olan ve İspanyol mahkemelerinin hareket sahası içine giren davalardan dolayı İngiltere'de tutuklanmış, ancak daha sonra sağlık sorunları gerekçe gösterilerek ülkesi Şili'ye geri gönderilmişti.

  Kimileri, insanlığa karşı işlenmiş suçların herkesi ilgilendirdiğini ve dünyanın herhangi bir ülkesinde yargılanabilmesi gerektiğini savunuyor. Bu fikre en çok sahip çıkan ülke Belçika oldu. Ruanda'daki soykırım suçlarıyla ilgili olarak Belçika'da bir mahkeme iki Ruandalı rahibeyi yargıladı.

  Şimdi Belçika mahkemelerinde olası başka davalar için sıraya girenler var. Bunlardan birinde, Çad'ın eski cumhurbaşkanı Hissene Habre'nin yargılanması isteniyor. Ayrıca, Belçika hükümetinin yüzünü kızartan bir başka gelişmede ise, İsrail'in görevdeki başbakanı Ariel Şaron'un insanlık suçlarından dolayı yargılanmasını isteyenler oldu.(BBC)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı