Gündem Haberleri

  Sıra TİKKO'nun çökertilmesinde

  Hürriyet Haber
  08.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gözaltında sorguları süren bombacıların ifadelerinden, Çankırı Valisi Ayhan Çevik'e yönelik suikast emrini TİKKO Karadeniz bölge sorumlusu (Ellez-Dede) kod adlı Halil Şahin'in verdiği anlaşıldı. Uzaktan kumandalı bombayı ise Ariş kod adlı Ali Gülmez'in yaptığı ortaya çıktı.

  Bombalı saldırı emrini veren Halil Şahin'in tıp fakültesini terk ederek örgüte katıldığı öğrenildi. Bombayı yapan Ariş Kod adlı Ali Gülmez'in ise 2 kilometre öteden 14 ayrı noktadaki bombaları radyo dalgalarıyla teker teker patlatabilen elektronik bir kumanda sistemi geliştirdiği bildirildi.

  Bu kişilerin yıllardır Tokat ili, Topçam, Erbaa, Turhal, Reşadiye, Niksar İlçesi ve kırsalında faaliyet gösterdiklerinin belirlenmesi üzerine, bu bölgelerde operasyonlara başlandı. TİKKO'nun bu bölgede 40 kişilik bir grup halinde dolaştığı öğrenildi.

  Vali Ayhan Çevik Tokat'ta görev yaptığı sırada, 24 Kasım 1997'de TİKKO'ya yönelik önemli operasyon yapılmıştı. Bu operasyonda örgütün Genel Sekreteri Mehmet Demirağ'ın da aralarında bulunduğu 2'si kadın 6 terörist ölü ele geçirilmişti. Aynı operasyonda, örgütün sorumlularından Halil Şahin ile bomba uzmanı ve cezaevi firarisi Ali Gülmez ile 9 örgüt üyesi kurtulmuştu.

  Vali Çevik'in bu yüzden hedef seçilmiş olabileceğini belirten yetkililer, TİKKO örgütünün çökertilmesi için operasyonlara başlanıldığını duyurdu.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı