Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sıra forvette

GÜNLERDİR beklenen transfer hamlesinin ardından Daum’un istediği kadro şekillenmeye başladı.

Hoffenheim karşılaşmasını izledikten ve Dos Santos ile Oliveria’nın transferlerinden sonra yeni sezonda Fenerbahçe’nin mücadele edeceği onbiri görür gibi olduk.
Volkan – Gökhan, Bilica, Bekir, Carlos – Kazım, Emre, Oliveria, Dos Santos – Alex, Güiza akla gelen ilk diziliş. Mehmet Topuz’un tamamen hazır duruma gelmesinin ardından orta sahada değişiklik olacak gibi gözüküyor. Özer, Semih, Uğur, Deivid, Deniz, Selçuk, Önder, Vederson gibi önemli oyunculardan kurulu bir yedek kulübesi de yeni sezonda büyük bir rekabet ortamı yaratacak. Özellikle Dos Santos’un transferinin ardından Uğur’un dünkü mücadelede çok istekli oluşu dikkatlerden kaçmadı.
Daum’un transfer konusundaki isabetli kararlarını hatırlıyorum. Özellikle Nobre, Appiah, Luciano gibi Fenerbahçe’nin geçmiş başarılarında önemli katkı yapmış isimleri bulmuştu Daum.
Yeni transferlerden Dos Santos, Brezilya futbolunun yükselen yıldızlarından. Genç, çabuk, diri. Savunmada oynamasının yanı sıra hücumda sol kanadı etkili kullanan bir oyuncu. G.Afrika’daki Konfederasyonlar Kupası’nda Brezilya Milli Takımı’nda oynadı. Oyun disiplini üst düzeyde ve geleceği olan bir isim. Corinthians formasıyla 64 maçta 18 gol atmış olması skora yakın bir oyuncu olduğunun göstergesi. Dos Santos’la birlikte sol ayaklı oyuncu sıkıntısı da tamamen ortadan kalkmış olacak.
Cristian Oliveria, Dos Santos’a oranla biraz daha mütevazi bir transfer sayılabilir. Orta sahanın ortasında oyunun iki yanını oynayan bir futbolcu. Uzaktan sert şutlar atıyor ve zaman zaman rakip kaleye de iniyor ama asıl görevi defansif. Bu iki oyuncunun performansını hepimiz merak ediyoruz. Ama şimdiden takım içindeki forma savaşını kızıştırması, rekabeti artırması açısından son derece önemli transferler.
Eksikler ortada
Daum’un kaptan arayışları da sürüyor. Dün bant Emre’deydi. Orta sahanın kilit ismi Emre iki dakika içinde üç kez faulle durdurulunca sinirlendi. Yeni sezonda Emre’nin fauller ve sert hareketlere karşı biraz daha sakin tavır takınması gerek.
Güiza’nın yokluğunda forvette oynayan Kazım ise hem boş alanlara yaptığı koşular hem de rahat hareketleriyle dikkat çekti.
Bütün bunlara karşın Fenerbahçe’nin savunmanın göbeğinde bir isme ihtiyacı vardı. Bilica’ya karşın savunma çok açık veriyor. Lugano’nun dönüşü bu sıkıntıları en aza indirebilir. Skor avantajına sahipken kontratak oynayabilecek bir forvet alınırsa Fenerbahçe yeni sezon öncesi eksiklerini gidermiş olur.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI