« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sıra Formula BMW'ye geldi

Formula BMW kariyeri için Avrupa'da çeşitli ülkelerde simülatör progrmlarına katılan ve gelecek sene bu seride adını duyuracak milli sporcumuz Kaan Önder, Fransa'nın Salbris pistinde son karting yarışından yedincilikle ayrıldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

turkiyef1.com'un haberine göre, Borusan Otomotiv Motorsport'un 15 yaşındaki Milli karting sporcusu Kaan Önder 15-16 Eylül tarihlerinde Fransa’nın Salbris pistinde kariyerinin son karting yarışına çıktı. Katıldığı Fransa yarışı ile bu yıl takip ettiği Rotax Avrupa Karting Şampiyonası’nın sonuna gelen Milli Sporcu Önder, önümüzdeki seneden itibaren Formula BMW ile kariyerine devam edecek.

Fransa’nın Salbris pisti uzun karting pistlerinden biri. 1495 mt uzunluğundaki pistte pilotlar hafta sonu boyunca birbirlerine çok yakın zamanlar yaptılar. Kaan Önder Cuma günü yapılan sıralama turlarında. 64.091 sn tur zamanı ile 49 pilot içinde 11. oldu. Cumartesi günü 3 heat yarışı yapıldı. Önder birinci heat yarışında 5. cepten start aldı ve startta 2. sıraya kadar yükseldi. İlk virajda arkasındaki iki pilot kaza yaparak genç sporcumuzun aracına arkadan çarptılar ve Önder 18. sıraya kadar düştüğü yarışı 10. sırada tamamladı. İkinci heat yarışında 6. cepten start aldı. Bu yarışta radyötor kaynaklı sorun yaşamasına rağmen 5. sırada finiş gördü. Üçüncü heat yarışına yine 6. cepten başladı ve yarışı 7. olarak bitiridi. Borusan Otomotiv Motorsport’un genç pilotu üç heat yarışı sonunda toplam 22 ceza puanı yapılan prefinal yarışında 11. cepten start aldı.. Yarışı en hızlı tur zamanını 64.092 sn ile yaparak 8. sırada bitirdi. 13 turluk final yarışında ise 8. cepten start almasına rağmen 64.202 saniye ile yarışın 4. en hızlı zamanını yaparak 7. sırada damalı bayrağı gören pilot oldu. Önder toplam 187 puan ile 2012 Rotax Max Avrupa Şampiyonası klasmanına giren 60 pilot arasında 9. olarak sezonu tamamladı.

Rotax Euro Max Challenge çoğu kendi ülkelerinin şampiyonu 5 kıtadan 200’ün üzerinde pilotun katıldığı dünyanın en zorlu karting serilerinden kabul ediliyor. Kaan Önder bu zorlu seride iki sene üst üste, ilk 10 içinde kendisine yer buldu ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etti. Kaan Önder 2013 sezonuna iki senedir testlerine katıldığı Formula BMW serisi ile devam edecek.

Kaan Önder, 270’in üzerinde uluslararası yarış startı ile, genç yaşına rağmen uluslararası alanda ülkemizin en deneyimli sporcularından biri olarak kabul edilmektedir. Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Borusan Lojistik, Card Finans, Toshiba ve Glasurit’dir.


Bunları da Beğenebilirsiniz