Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sipahioğlu pazartesi toprağa verilecek

  Gülten ÖZBEY/ PARİS, (DHA)
  07.10.2011 - 16:04 | Son Güncelleme: 07.10.2011 - 20:26

  PARİS’de 5 Ekim Çarşamba günü vefat eden Gazeteci Gökşin Sipahioğlu’nun cenazesi 10 Ekim 2011 Pazartesi günü öğle namazının ardından Teşvikiye Camii’sinden alınarak Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Sipahioğlu’nun yakınları bugün cenazenin ziyaret edildiği Paris’teki La Maison Funeraire’de taziyeleri kabul etti.

  Paris’te La Maison Funeraire (Cenaze Evi)inde saat 13.00 ile 18.00 arasında Fransızların ’Grand Turc’ (Büyük Türk) diye hitap ettiği, Gökşin Sipahioğlu’nun cenazesi yakınlarına taziyelerini sunmak için sevenleri ve dostlarının akımına uğradı.

  Paris Türk Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu taziye ziyareti sonrası yaptığı açıklamada "Ölümü çok ani oldu. Böyle bir şey beklemiyorduk. Seksenlerde de Paris’te bulunduğum için kendisini yakından tanıma fırsatı buldum. Fransa’da da Büyük Türk diye bir lakabı var. O lakabı da sonuna kadar hak ediyordu. Pazar günü cenazesi Türkiye’ye gideceğini ve Pazartesi günü de Karacaahmet mezarlığında defnedileceğini öğrendim. Tüm tanıyanlarına allah sabır versin. Eşi ile de konuştum ve başsağlığı dileklerimizi Büyükelçilik olarak ilettik" diye konuştu.

  1985 yılından itibaren Sipa Ajansında birlikte çalıştığı arkadaşı Zafer Hakdoğanlı Gökşin Sipahioğlu’nun ardınan şunları söyledi: "Gökşin gazeteciliği yaşamının esası yapmış biriydi. Gazetecilikte yaşayan bir insandı. Bildiği olayı insanlara aktarmaya her zaman önem veren, yanında çalışanlardan hiç bir şey saklamamış, göstermiştir. Ajansçılık işinin inceliklerini her zaman tekrar tekrar aktarmış biriydi. Sanatkardı. Mesleğini ve ülkesini seven bir insandı. Gidilmesi zor olan yerlere her zaman gitmiş röportajlar yapmış ve önemli dergilerde haberleri ve fotoğrafları yayınlanmış biri idi. Paris’te 68 olaylarını Hürriyet Gazetesi için takip eden kişiydi. Her şeyi fazla uzatmadan kibar şekilde yapan bir yapısı vardı. Bizden ayrılışı da öyle oldu" dedi.

  Öte yandan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun Gökşin Sipahioğlu’nun ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda ’Çok Değerli meslektaşımız, 2001 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri sahibi Gökşin Sipahioğlu’nu sevgi ve saygıyla anarken ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz’ denildi.

  Gökşin Sipahioğlu 1926 yılında İzmir’de doğdu. Fransız Saint-Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesinde gazetecilik eğitimi aldı. Gazeteciliğe 1951 yılında İstanbul Ekspres’te başladı. Yeni Gazete, Akşam, Vatan, Hürriyet gibi gazetelerin yönetiminde bulundu. Hürriyet Gazetesi serbest muhabiri sıfatıyla tüm dünyadaki önemli olayları izledi. 1956-1974 yılları arasında gerçekleştirdiği röportajlarından oluşan sergisi 1999 yılında Fransa’nın Perpignan şehrinde sergilendi. 7 Nisan 2000’de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından ’Devlet Üstün Hizmet Madalyası’ ile ödüllendirildi. Sahibi ve yöneticisi olduğu Sipa Press ajansını 2001 yılının Eylül ayında Fransız ’Sud Communication’ grubuna sattı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı