SİVAS HABERLERİ

Sinsice İlerleyen ‘Koah’ Hastalığına Dikkat

IHA
24.02.2015 - 12:30Son Güncelleme :

HALK ARASINDA KRONİK BRONŞİT VEYA MÜZMİN BRONŞİT OLARAK ADLANDIRILAN, AKCİĞERLERDEKİ HAVA YOLLARININ DARALMASIYLA BİRLİKTE SOLUK ALIP VERME SIRASINDA HAVA KISITLANMASINA SEBEP OLAN KOAH HASTALIĞI İLE İLGİLİ MEDİCANA SİVAS HASTANESİ GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMAN DR. GÜLNAZ SAĞLAM SEBEPLERİ, BELİRTİLERİ HAKKINDA BİLGİ VEREREK, SOĞUK HAVAYA KARŞI UYARIDA BULUNDU.

IHA

Halk arasında kronik bronşit veya müzmin bronşit olarak adlandırılan, akciğerlerdeki hava yollarının daralmasıyla birlikte soluk alıp verme sırasında hava kısıtlanmasına sebep olan KOAH hastalığı ile ilgili Medicana Sivas Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzman Dr. Gülnaz Sağlam sebepleri, belirtileri hakkında bilgi vererek, soğuk havaya karşı uyarıda bulundu.
Bronşlarda uzun süreli tıkanmaya sebep olan bir hastalık olan KOAH hastalığının, tedavi edilmezse sinsice ilerleyeceğini belirten Uzm. Dr. Gülnaz Sağlam, hastalığın en önemli sebebinin sigara olduğunu ifade etti. Hastalığın sinsice ilerlemesi ve sigara bağımlılarının öksürük, balgam çıkarma gibi şikayetleri önemsemediklerini söyleyen Sağlam, kişiye KOAH teşhisi konduğu sırada hastanın akciğer kapasitesinin önemli bir kısmını kaybetmiş olduğunu ifade etti.
Sigaranın yanı sıra iş yerindeki tozlar, kimyasal maddeler ve iyi havalanmayan evlerde yemek pişirme, ısınma amacıyla kullanılan organik yakıtların yol açtığı hava kirliliğinin de KOAH’a neden olduğunu söyledi. Sağlam, sigara kullananlarla birlikte bu tür ortamlarda yaşayanların düzenli kontrollerini yaptırmaları gerektiğini aksi takdirde tedavi için geç kalınmış olabileceğini aktardı.
KOAH hastalarının nefes darlıklarını rahatlatmak amacıyla çeşitli ilaçlar olduğunu ifade eden Sağlam, ilaçların veya cihazların etkili olması için doğru kullanılması gerektiğine dikkat çekti.
Kış mevsiminde KOAH hastalarının risk altında bulunduğunu ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Gülnaz Sağlam, soğuk, kar yağışlı, sisli havaların hastalarda krize neden olabileceğini belirtti. Soğuk algınlığı, grip gibi viral solunum sistemi enfeksiyonlarının yoğun olarak yaşandığı kış mevsiminde, KOAH ve astım hastalarının kriz geçirme riskinin yüksek olduğuna dikkat çeken Sağlam, hava kirliliğinin krizleri tetikleyici etki yaptığını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Sinsice İlerleyen ‘Koah’ Hastalığına Dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2015 tarihinde saat 12 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sinsice İlerleyen ‘Koah’ Hastalığına Dikkat haberi güncellenecektir.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:34
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  15:02
 • Akşam
  17:19
 • Yatsı
  18:51
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı