ANKARA HABERLERİ

Sinsi hastalık Sepsis

İnci Serpil KUTSAR
17.09.2014 - 01:24Son Güncelleme :

Her yıl dünyada yaklaşık 30 milyon insanın etkilendiği ve 8 milyon kişinin de ölümüne neden olan sinsi hastalık sepsise dikkat çekmek amacıyla toplanan grup, “Bu katil hastalığı azaltmayı amaçlayan kampanyaları ve araştırmaları desteklemeye davet ediyoruz” çağrısını yaptı.

İnci Serpil KUTSAR

13 Eylül Dünya Sepsis Günü nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi’nde bir basın açıklaması yapıldı.
Toplumda ve sağlık çalışanları arasında sepsis farkındalığını artırmak amacıyla yapılan basın toplantısında konuşan İç Hastalıkları Yoğun Bakım Bilim Dalı başkanı Prof. Dr. Arzu Topeli İskit, sepsisin daha çok kan zehirlenmesi adıyla bilindiğini belirtti. Hastalığın organ yetmezliği ve hatta ölümle bile sonuçlandığını kaydeden İskit, hastalığın dünyada yaklaşık 30 milyon kişiyi etkilediğini ve 8 milyon kişinin de ölümüne sebep olduğunu hatırlattı. İskit, hastalığın erken tanısı ve teşhisinin önemine değinerek şunları söyledi:

UYGUN TEDAVİ İLE ÖLÜMLER AZALTILABİLİR

“Enfeksiyonel bir hastalık olan sepsis, enfeksiyona karşı vücudun verdiği cevabın aşırı ve kontrolsüz bir hale gelmesiyle, organ yetmezlikleri ve hatta ölüme neden olabilen bir hastalıktır. Hastalığın teşhisi ve tedavisi poliklinikler, acil servisler ile tarafından yapılabilir. Uygun tedaviler ile vakalarda ölümler yüzde 30’a kadar inebiliyor. Bilinçsiz ve yanlış antibiyotik kullanımı, beslenme yetersizliği, hızlı nüfus artışı gibi nedenlerle sepsis daha da yaygın bir hastalık haline gelmektedir. Enfeksiyona bağlı ölümlerin en sık nedeni olan sepsis, yoğun bakımdaki hasta ölümlerinin temel nedeni oluyor. Bu hastalığın tıbbi bir aciliyet olduğunu vurgulayarak erken tanı ve tedavisinin önemine vurgu yapmak istiyoruz. Ülkemizdeki kurum ve kuruluşları ulusal planlar hazırlayarak bu katil hastalığı azaltmayı amaçlayan kampanyaları ve araştırmaları desteklemeye davet ediyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sinsi hastalık Sepsis haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı