SİNOP HABERLERİ

Sinop’ta geleneksel Helesa Şenlikleri

DHA
19.06.2017 - 10:29Son Güncelleme :
DHA

İbrahim ASLAN/SİNOP, (DHA) -SİNOP’ta geleneksel Helesa Şenliği olumsuz hava şartlarına rağmen yoğun katılım ile gerçekleşti.
Her yıl Ramazan ayın ayında düzenlenen Helesa Şenliği'ne, bu yıl Sinop Valisi Hasan İpek, Belediye Başkanı Baki Ergül, Dostluk ve Hemşerilik Derneği Başkanı ve eski milletvekili Özer Gürbüz ve  sivil toplum örgütü temsilcileri, tiyatro grupları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Helesa yürüyüşü Tersane mevkiinde bulunan buzhane önünden başladı. Katılımcılar, Türk bayrağıyla donatılmış, ışıklandırılmış gemi maketi ile çeşitli maniler söyleyerek Aşıklar Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Evlerinde ve iş yerlerindeki vatandaşlardan yardım toplandı. Söylenen manilere vatandaşlar hep bir ağızdan eşlik etti. Vali konağının önüne gelen Helesa gurubu, Vali Hasan İpek’in kapısını çaldı. Bahşiş kutusuna bir miktar para bırakan Sinop Valisi İpek, Helesa etkinliği için şunları söyledi:
"Sinop’ta bu güzel geleneği  yaşattıkları için hem Belediye Başkanımıza hem Hemşerilik ve Dostluk Derneği başkanımıza teşekkür ederim. Ayrıca Sinop halkına da bu güzel katılımları için onları da tebrik ediyorum. Bizim geçmişimizde ve tarihimizde hep güzel şeyler var. İnsanlar her ne kadar bizim geçmişimizle bu güzel geleneklerimizi köreltmek isteyen veya bunları göstermek istemeyen insanlar olsa da gerçekten bu geleneklerimiz var. Dün bu vardı. İhtiyaç sahibi olan insanlarımıza Sinoplular bu şekilde yardım ediyordu. Dünyanın dört bir yanında Türkiye Cumhuriyeti olarak zor durumda olan insanlara da hem halk, hem hükümet olarak çok ciddi yardımlar yapıyoruz. Bugün 3 milyona yakın Suriyeliye, 100 binlerce Iraklıya ve Dünya’nın bir çok yerinden  gelmiş insanlara ülke olarak bakıyoruz ve hiç yadırgamıyoruz. Ülkelerimize gelmelerinden rahatsız olmuyoruz.Bugün dünyada kişi başına düşen milli gelirleri orantıya vurursanız, Dünya’da en fazla yardım eden ülke Türkiye Cumhuriyeti ve Türk insanıdır. Gerçekten bu geleneklerden gelen bizim genlerimize işlemiş bizim yardım severlik duygusunun bir sonucudur bu. Ben daha önce AFAD başkanlığı yaptım ve dünyanın bir çok yerinde bunları gördüm, yüzyıllar öncede bu yardımları yapmışız, şimdi de yapıyoruz ve yarında yapmaya devam edeceğiz." 
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sinop haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sinop haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sinop’ta geleneksel Helesa Şenlikleri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SİNOP NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:52
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:02
 • Akşam
  17:16
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı