"Sınırlara set çekelim"

DHA
18.10.2015 - 18:16 | Son Güncelleme:

Mülteci akını nedeniyle yoğun tartışmaların yaşandığı Almanya’da, Federal Polis sendikası Başkanı Avusturya sınırına set çekilmesini önerdi. Welt am Sonntag gazetesine konuşan Rainer Wendt,”Şayet ciddi sınır kontrolleri istiyorsak, Avusturya sınırı boyunca set çekmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Alınacak böyle bir önlemin zİncirleme reaksiyon oluşturacağını kaydeden Wendt, “Eğer biz sınırlarımızı bu yolla kapatırsak, Avusturya da Slovenya sınırını kapatacaktır. Buna ihtiyacımız var” dedi. Wendt, planlanan transit bölgelerin ancak bu şekilde işe yarayacağını dile getirdi.

Almanya’nın,”Hepiniz gelin” şeklinde bir sinyali artık vermemesi gerektiğini vurgulayan Rainer Wendt,”Bizim iç güvenliğimiz tehdit altında. Sosyal huzursuzlukların eşiğindeyiz. Birisi acil fren kolunu çekmeli” diye konuştu.

Bu arada Macaristan’ın Hırvatistan sınırını kapatmasının ardından, Hırvatistan üzerinden otobüslerle yola çıkan mültecilerin Cumartesi günü Slovenya’ya ulaşmaya başladıkları öğrenildi.

Hırvatistan ve Slovenya’nın, Almanya ve Avusturya’nın sığınmacıları kabul etmeye devam ettiği sürece, transit geçiş koridorunu açık tutacağı kaydedildi.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı