Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sınırdaki hayatlar

  Hürriyet Haber
  05 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 05 Mart 1999 - 00:01

  Usta oyuncularla genç yetenekleri buluşturan ve uzun zamandır beklenen Sinan Çetin filmi ‘‘Propaganda’’ nihayet vizyona girdi. Yönetmeni Sinan Çetin, ‘‘Propaganda’’nın bugüne dek çektiği en iyi film olduğunu söylüyor.

  Daha çekimlerine başlamadan hakkında konuşulanlarla ve basına dağıtılan sevişme sahneleriyle (daha sonra filmden çıkarılan) ön plana çıkan ve bu yüzden ilgiyle beklenen film bugün gösterime giriyor. ‘‘Propaganda’’ son dönem Türk sinemasındaki yeni yaklaşımın farklı bir örneğini oluşturma iddiası taşıyor. Oynadıkları komedi filmleriyle bir döneme damgasını vuran Kemal Sunal ve Metin Akpınar'ı bir araya getiren ve olayların 1948 yılında geçtiği filmin konusu kısaca şöyle; Doğup büyüdüğü sınır kasabası Hisli Hisar'a Gümrük Muhafaza Müdürü olarak atanan Mehdi'nin (Kemal Sunal), kasabanın ortasına sınır telleri çektirmesiyle birlikte, çocukluk arkadaşı ve can dostu sıhhiyeci Rahim (Metin Akpınar) ile ilişkisi tuzla buz olur. Bu arada Mehdi'nin oğlu Adem (Rafet El Roman) ile Rahim'in kızı Filiz (Meltem Cumbul) arasındaki tutkulu aşk, aralarından geçen sınır çizgisi nedeniyle iyice imkansızlaşır. Neredeyse yüzyıllardır birlikte yaşayan Hisli Hisarlıların alışılagelmiş hayatları, aşkları ve ticaretlerinin dikenli tellerle parçalanışı filmde traji-komik bir dille anlatılmaya çalışılıyor ama birkaç akıllıca buluşun dışındaki espriler ne yazık ki oldukça klişe.

  Kemal Sunal (‘‘Zübük’’, ‘‘Salako’’, ‘‘Kapıcılar Kralı’’, ‘‘Polizei’’, ‘‘Habababam Sınıfı’’) ve Metin Akpınar'ı (‘‘Nereye Bakıyor Bu Adamlar’’, ‘‘Davetsiz Misafir’’, ‘‘Köyden İndim Şehire’’, ‘‘Petrol Krallları’’) aynı filmde buluşturan Sinan Çetin (‘‘Çiçek Abbas’’, ‘‘Prenses’’, ‘‘14 Numara’’,‘‘Berlin in Berlin’’, ‘‘Bay E’’) aynı zamanda başarılı bir reklam ve klip yönetmeni olarak da tanınıyor. ‘‘Propaganda’’ Rafet El Roman'ın ilk sinema, Sezen Aksu'nu ise ilk film müziği çalışması özelliğini de taşıyor.

  Neredeyse tamamı açıkhavada geçmesine rağmen klostrofobik bir atmosferi olan film, yönetmeninin reklam filmlerine olan merakını da birebir yansıtıyor. Bütçesi 2 milyon dolara yaklaşan ve Aksaray'ın Yalman Köyü'nde sesli olarak 6 haftada çekilen filmde yaklaşık 2000'den fazla figüran görev almış. Bu arada filme katkıda bulunan yerli oyuncuların filmin başrol oyuncularına taş çıkarttığı da gözden kaçmıyor. Aynı anda 46 sinemada birden gösterime girecek filmin sponsorluğunu da Efes Pilsen üstlenmiş.

  PROPAGANDA

  Yönetmen: Sinan Çetin

  Yapım: Plato Film

  Senaryo: Sinan Çetin, Gülin Tokat

  Görüntü yönetmeni: Rebekka Haas

  Müzik: Sezen Aksu

  Oyuncular: Kemal Sunal (Mehdi), Metin Akpınar (Rahim), Meltem Cumbul (Filiz), Rafet El Roman (Adem), Meral Orhonsay (Şahane), Ali Sunal (Mahmut), Kenan Baydemir (Hamdi), Nazmiye Oral, Müge Oruçkaptan ve Nail Kırmızıgül

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı