Gündem Haberleri

  Sınırdaki Çernobil için AB'ye şikayet

  Uğur ERGAN/ANKARA
  25.02.2005 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Ermenistan'ın, 1989'daki depremden sonra kapatıp 1995'te yeniden faaliyete geçirdiği Medzamor Nükleer Santralı'ndaki iki ünite tehlike sinyalleri vermeye başladı.

  Ermenistan'ın, 1989'da yaşadığı depremden sonra kapatıp 1995'te yeniden faaliyete geçirdiği Medzamor Nükleer Santralı'ndaki "Armenia-1" ve "Armenia-2" adlı üniteler tehlike sinyalleri vermeye başladı. Batılı diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Ankara, her iki ünitenin Türkiye-Ermenistan sınırına 16 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle çareyi Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) ile Avrupa Birliği'ne (AB) başvurmakta buldu.

  AB: KAPATIN

  AB, müzakerelere başlama kararı alınmış tam üye adayı ülke olması nedeniyle Türkiye'nin bu başvurusunu derhal işleme koydu. AB, Erivan yönetimine birlik sınırlarını nükleer tehdit içine sokmaması uyarısında bulunup santralın kapatılmasını istedi. Ermenistan makamları, elektrik ihtiyaçlarını karşılayabilmek için nükleer santralı 2016'ya kadar çalıştırmak zorunda olduklarını belirterek, AB'nin bu uyarısını ciddiye almadı.

  İNCELENECEK

  AB bunun üzerine Türkiye gibi, durumu UAEA'ya iletti. UAEA bu çerçevede "Medzamor'un Deprem Güvenliği'nin Gözden Geçirilmesi" misyonunu bu yılın ikinci yarısında gerçekleştirecek. UAEA bununla Ermenistan'ın santrala ilişkin ne kadar önlem aldığını tespit etmeye çalışacak. Ayrıca iki ünite, 11-12 Nisan'da Viyana'da yapılacak olan "Nükleer Güvenlik Sözleşmesi Gözden Geçirme" toplantısında da gündeme gelecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı