Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sınırda protesto

  Hürriyet Haber
  28 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 28 Eylül 2012 - 01:19

  Türkiye’nin Suriye sınırının kısmen kapandığını iddia eden CNN International, hududun Suriye tarafında yığılan mültecilerin Türkiye’yi ve Arap âlemini protesto etmeye başladığını bildirdi. “Erdoğan, Erdoğan bugün Türkiye’de uyuyacağız” sloganlarına karşı Ankara, “Yeni kampları inşa etme hızımız, Baas rejiminin halkına karşı kullandığı şiddetin hızına yetişemiyor” yorumunda bulundu.

  BİRLEŞMİŞ Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğini’nin dünkü açıklamasına göre 18 aydır içsavaş yaşanan Suriye’nin dört komşusundaki mülteci sayısı 294 bine ulaştı. Yıl sonuna kadar bu sayının 700 bine ulaşarak önceki tahminlerin dört kat üstüne çıkması bekleniyor.

  CNN International muhabiri Ivan Watson ise Suriye’nin kuzeyindeki Türkiye sınırında “sefalet içinde takatsiz kalan” mültecilerin dramını haberleştirdi. Ankara’nın bir yıldan uzun bir süre Suriyeliler için “açık kapı” politikasını izlediğini hatırlatan CNN, Türkiye’deki mülteci sayısının 87 bini aşmasının ardından sınırın “kısmen kapandığını” bildirdi.

  CNN’e telefonla röportaj veren Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Selçuk Ünal, “Yeni kampları inşa etme hızımız, Baas rejiminin kendi halkına karşı kullandığı şiddetin hızına yetişemiyor” dedi. İsmi açıklanmayan bir Türk yetkili ise “Politika değişikliği yok. Açık kapı politikasını sürdürmeye niyetliyiz. Sorun şu ki, kapasitemiz zorlanıyor. Sıfır noktasında insani yardım, gıda ve ilaç dağıtımına başladık. Elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

  Alo, oyun bitti

  Suriye yönetimi, faturalı cep telefonu kullanıcılarına geçtiği mesajda “Oyun bitti” dedi ve isyancıları teslim olmaya çağırdı.

  Bizi terk ettiler

  SINIRA birkaç yüz metre ötede Türkiye’ye alınmayı bekleyen mülteciler protestolara da başladı. Hemen ilerideki Türk ajanların bakışları altında toplanan bir grup, CNN kamerasının önünde “Erdoğan, Erdoğan bugün Türkiye’de yatacağız” diye slogan attı. Ebu Salih ise “Arap aleminin, İslam aleminin liderlerine bir mesaj yollamak istiyoruz: Bizi terkettiler. Bizi ilk bırakan da (ABD Başkanı Barack) Obama oldu” dedi.

  Zeytinlik kampında 6 bin kişi

  Türkiye sınırına birkaç yüz metre mesafede yaklaşık 6 bin Suriyeli’nin yaşlı zeytin ağaçları arasına gizlendikleri için görülmeleri zor olsa da bir aydır çamurun içinde yattığını belirten CNN, çocukların çöplerin içinde oynadığı ve kireçli su içilmek zorunda kalınan dermeçatma kampta ishal vakalarının gözlenmeye başladığını bildirdi. Kampta, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) da üzerinde sprey boyayla “Polis Dairesi” yazan bir çadır kurmuş. Halep’te bir fastfood restoranı işletirken çatışmalar yüzünde evsiz kalan Yusuf Debul adlı Suriyeli, “Hayatın beni buraya, bu zeytin ağaçlarının altına sürükleyeceğini tahmin edemezdim” dedi. Kampta, 2 yaşındaki Meryem gibi yaralı çocukların yanısıra ÖSO’dan ayrıldığını söyleyen Ebu Salih gibiler de var.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı