Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sınırda patlama oldu, Akçakale tedirgin

  DHA
  09.09.2013 - 09:17 | Son Güncelleme:

  Suriye’nin Rakka kentine bağlı Telabyad İlçesi’nde ordu tarafından bir köye savaş uçakları ile düzenlenen operasyon sırasında duyulan patlama, Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’nde halkı tedirgin etti.

  Şiddetli çatışmaların ardından geçen yıl muhaliflerin kontrolüne geçen, Akçakale’ye birkaç yüz metre uzaklıktaki Telebyad yakınlarında bugün saat 10.15 sıralarında şiddetli patlama sesi duyuldu. Suriye ordusuna ait savaş uçakları tarafından Telebyad’ın dışında Türkiye sınırına yakın bir noktadaki bir köye yönelik düzenlenen operasyonda büyük bir patlama Akçakale’den de şiddetli duyuldu. Patlamanın ne olduğunu anlamak için halk sokağa dökülürken, güvenlik güçleri de alarm durumuna geçti.

  Yapılan araştırmada, Türkiye sınırına yakın bir noktanın savaş uçakları tarafından vurulduğu öğrenilirken, sınır hattında güvenlik önlemleri artırıldı.

  TELABYAD’DAN KAÇIŞLAR BAŞLADI

  Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’nin karşısında bulunan Suriye’nin Rakka kentine bağlı Telabyad İlçesi’nde bir köy, ordu birlikleri tarafından savaş uçaklarıyla bombalandı. Şiddetli patlama nedeniyle Akçakale’de vatandaşlar tedirginlik yaşarken, Telabyad’dan kaçışlar başladı. Türk güvenlik güçleri ise sınır hattında önlemlerini arttırdı.

  Ordu birlikleri ile Özgür Suriye Ordusu’na mensup muhalifler arasında Eylül 2012 tarihinde çıkan çatışmaların ardından muhaliflerin kontrolüne geçen, Akçakale’ye birkaç yüz metre uzaklıktaki Telebyad’da saat 10.15 sıralarında şiddetli patlama sesi duyuldu. Suriye ordusuna ait savaş uçakları tarafından Akçakale’nin 10 kilometre batısındaki Gündaş Köyü’nün karşısında bulunan bir köy ile Telebyad’ın dışında Türkiye sınırına yakın bir noktadaki başka bir köye yönelik düzenlenen operasyonda meydana gelen şiddetli patlama, Akçakale’den de duyuldu.

  SINIRDA ÖNLEMLER ARTTIRILDI

  Operasyon sonrası Telabyad’da yaşayan Suriyeliler, Akçakale Sınır Kapısı’na geldi. Güvenlik güçleri ise sınır hattında önlemlerini arttırdı. Telabyad’dan kaçan Suriyeliler, kayıt altına alınarak yurda geçişlerine izin verildi. Telabyad’daki saldırı nedeniyle ölenlerin olduğu öne sürüldü. Yaralılar ise ambulanslarla sınırdaki kontrollerin ardından Akçakale Devlet Hastanesi’ne getirildi.

  CEYLANPINAR DİKEN ÜSTÜNDE

  Suriye’nin Haseki iline bağlı Rasulayn İlçesi’nde, PKK’nın bu ülkedeki kolu PYD güçleri ile El Nusra cephesi güçleri gece boyu çatıştı. Patlamalar, top ve silah sesleri Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde tedirginliğe neden olurken, vatandaşlar sınır hattından uzaklaştırıldı. Güvenlik güçleri ise, zırhlı araçlarla devriye görevi yaptı.

  Son birkaç gündür sessizliğin hakim olduğu Rasulayn’daki çatışmalar havanın kararmasıyla başladı. Patlamalar ve ardından başlayan top atışlarıyla silah sesleri Ceylanpınar’da yankılanırken, halk sınır hattından uzaklaştırıldı. Çatışmaların şiddetlenmesi üzerine sınır hattında güvenlik önlemleri arttırıldı.

  Rasulayn’dan gelen top ve silah sesleri sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti.

  HALK TEDİRGİN

  Sınırın hemen öbür tarafında çatışmaların şiddetlenmesiyle tedirgin olan halk evlerinden çıkamadı. Esnaf da hemen akşamdan işyerlerini kapatmak durumunda kaldı.

  Çatışmalar nedeniyle perişan olduklarını söyleyenlerden esnaf Hakan Özkan, "Savaştan dolayı bütün esnafın hatta Ceylanpınar’da yaşayan herkesin canı tehlikede. Bu ne zamana kadar böyle sürecek. Devletimizin bu savaşa bir çözüm bulması gerekiyor bir an önce. İnsanların sürekli dışarıda ölüm tehlikesiyle gezmesi ne kadar doğru?" dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı