"Nilgün Tekfidan Gümüş" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilgün Tekfidan Gümüş" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilgün Tekfidan Gümüş

Sınırda neler oluyor

HAFTASONUNUN dış haberler açısından en ilgi çekici haberlerinden biri Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) bundan böyle karargâhını Türkiye’den Suriye’ye taşıdığını açıkladığı ‘Bir numaralı duyuru’ydu.

* * *

MALUM geçtiğimiz günlerde ÖSO’nun internet sitesinde iletişim bilgilerinde askeri merkezini “Hatay, Turkey” diye vermesi telefon numarası olarak da Türkiye’ye kayıtlı bir telefon numarası koyması tepki çekmişti.

Artık iletişim bilgilerinde adres Şam ve Suriye olarak gözüküyor. Telefon numarası ve e-mail adresi ise aynı. Dün o telefon numarasını aradığımda, hat anında cihazın kapalı olduğu sinyalini verdi.

* * *

SON dönemde gerek silahlı Suriyelilerin Hatay sokaklarında dolaştığı, kaçakçıların sınırı delik deşik ettiği, muhaliflerle işbirliğinin PKK terörünü körüklediği eleştirileri üzerine Türkiye’nin bazı önlemler aldığı yolundaki haberler geliyordu. Ayrıca Suriye’nin Rakka kentine bağlı Telebyad ilçesinde çatışmalar hemen karşısındaki Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde hayatı tehdit eder hale gelmişti.

İşte ÖSO’nun açıklamaları tüm bunların üzerine geldi.

Suriyeli firari Albay Riad el Esad liderliğinde silahlı muhalif örgütün “kurtarılmış bölgeye” taşınma açıklamasının göstermelik mi olduğu, yoksa gerçek bir stratejik eyleme mi dönüşeceği önümüzdeki günlerde, haftalarda belli olacaktır.

* * *

ÖSO’nun son dönemde kuzeyde bazı ilerlemeler kaydettiği söyleniyordu. Örgütün komuta kadrosuna yönelik en ciddi eleştirilerden biri bölgedeki askeri gerçeklerden kopuk olmalarıydı.

Riad El Esad şimdi, “Tüm fraksiyonlarla yan yana savaşacağız” diyor, “Hedefimiz son nefesini vermekte olan rejimin yerini almak değildir. Yeni sistemi, Suriye toplumunun tüm kesimleri belirleyecektir. Biz de bunun parçası olacağız” diyor.

Belli ki, Esad’ı devirmeye çalışırken sonraki dönem için inceden inceye iktidar kavgası da şiddetleniyor.

* * *

ALBAY Esad’ın dış müdahaleden rahatsız oldukları yolunda da ifadeleri var.

ÖSO komutasının Suriye’ye dönmesi ülkenin kuzeyindeki çatışmaların daha da alevlenmesi anlamına gelecektir. Hali hazırda bölgede hava üstünlüğü Suriye ordusunda bulunuyor.

Bu durumda Suriyeli muhaliflerin uçaksavar, omuzdan atılan kısa menzilli füze gibi silah ve uçuşa yasak bölge ilan edilmesiyle ilgili talebi artacaktır.

Ayrıca ÖSO’nun diğer muhalifleri, özerklik yanlısı Kürtleri kontrol edip edemeyeceği de belirsizdir.

Suriye’nin şu anki tek gerçeği şiddetin de mülteci akımının da süreceğidir. Önümüz kış.

* * *

TÜRKİYE’de hâlihazırda 11 çadırkent, bir geçici kabul merkezi ve bir konteynerkentte Suriye’den gelen 84 binden fazla mülteci bulunuyor. Kendi imkânlarıyla gelip kiralık ev tutanlar, sınırda bekleşenler hariç.

Bu hafta BM 67’nci dönem Genel Kurulu açılışı yapılıyor. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil edecek. Bakan, temaslarında Suriye’de akan kanın durması, siyasi geçiş sürecinin tartışılması, komşu ülkeleri etkileyen mülteci krizinin insani ve ekonomik boyutunun uluslararası düzeyde paylaşılması için mesajlar verecek.

ÖSO, tam da AK Parti hükümetini rahatlatacak bir açıklama yapmışken, Ankara da siyasi çözüm için her zamankinden daha fazla bastırmalıdır.

 

X