Dünya Haberleri

  Suriye sınırında 'bayram' izdihamı

  DHA / hurriyet.com.tr
  23.09.2015 - 14:31 | Son Güncelleme:

  Bir yanda daha iyi bir gelecek hayali için hayatlarını riske atarak Avrupa'ya gitmeye çalışanlar... Öte yanda akrabalarıyla bayramlaşmak için savaşın perişan ettiği Suriye'ye dönmeye çabalayanlar... Suriyeli sığınmacılar, dünden itibaren Şanlıurfa'daki Akçakale, Kilis'teki Öncüpınar ve Hatay'daki Cilvegözü sınır kapılarına akın etti. Sınırdan bir an önce geçmek isteyen sığınmacılar izdihama yol açtı.

  Savaştan kaçarak geldikleri Türkiye’den yakınlarıyla bayramlaşmak amacıyla ülkelerine geçmek isteyen Suriyeli sığınmacılar, dün sabahtan itibaren Öncüpınar Sınır Kapısı’nda yoğunluk oluşturdu. Dün yaşanan yoğunluk ve izdiham nedeniyle öğleden sonra durdurulan geçişlere bu sabah yeniden başlandı. Dün 7 bin 900 kişinin Suriye’ye gittiği Öncüpınar Sınır Kapısı önünde bu sabah erken saatlerde binlerce kişi toplandı. Aileleri ve yanlarına aldıkları hediyelik eşyalar ile sınır kapısı önüne kurulan demir bariyerin ardında toplanan Suriyeliler, kayıt işlemleri yapıldıktan sonra ülkesine gönderildi.

  Suriye sınırında bayram izdihamı
  Yüzlerce Suriyeli sığınmacı, Öncüpınar Sınır Kapısı'na geldi. 

  İZDİHAM YAŞANDI, EZİLEN VE BAYILANLAR OLDU

  Ancak, saatlerin ilerlemesi ile birlikte sıranın kendilerine gelmemesinden şikâyet eden ve önlerine başkalarını aldığı nedeniyle Suriyeliler arasında tartışma çıktı. Bu sırada bazı Suriyeliler de bir an önce işlemlerin yapıldığı alana gitmek için ön tarafa doğru hareket edince izdiham yaşandı. Kargaşa ve izdiham sırasında bazı çocuk ve kadınlar ezilme tehlikesi, birçok kişi de baygınlık geçirdi.

  Suriye sınırında bayram izdihamı

  Baygınlık geçirenlere sağlık ekipleri tarafından müdahale edilirken, bazı bebek ve çocuklar da görevliler tarafından ezilmekten son anda kurtarıldı. Bu sırada polisler, yaşananları takip eden gazetecileri de güvenliklerini sağlayamayacakları gerekçesiyle bölgeden uzaklaştırdı.

  Suriye sınırında bayram izdihamı
  Türkiye'den Yunanistan'ın Midilli Adası'na her gün yüzlerce göçmen lastik botlarla canları pahasına geçmeye çalışıyor.

  SINIR KAPISINA GELEN YOLLAR KAPATILDI

  Binlerce Suriyelinin halen ülkesine gitmek için beklediği Öncüpınar Sınır Kapısı’nda Göç İdaresi Müdürlüğü, kayıt işlemlerini görevli sayısını artırarak hızlandırırken, yoğunluk ve izdihamın önlenmesi için de farklı tedbirler alındı. Takviye polis ekipleri sınırda görevlendirilirken, trafik polisleri de yoğunluğu eritmek ve izdihamın önüne geçmek için yeni sığınmacıların gelmesinin önlenmesi için Öncüpınar Sınır Kapısı’na giden yolları ulaşıma kapattı. Yetkililer, sınır kapısı önünde bekleyen binlerce kişinin işlemlerinin yapılarak ülkesine gitmesinin ardından, alana yeni Suriyelilerin gelişine izin verileceğini bildirdi.

  Suriye sınırında bayram izdihamıAvusturya Macaristan sınırı yakınlarındaki Hegyeshalom'a trenle ulaşan binlerce sığınmacı, 4 kilometre mesafedeki sınıra yürüyor.

  Suriye sınırında bayram izdihamı
  Hırvatistan tarafından görülen Macar askerler, göçmenlerin yasa dışı geçişini önlemek için Baranjsko Petrovo Selo'da sınıra tel örüyor. 21 Eylül'de Macar Parlamantosu, göçmenlerin geçişini önlemek için kolluk güçlerine kapsamlı yetkiler verdi.

  Etiketler: Kurban Bayramı
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı