ANKARA HABERLERİ

Sınırda ihbar trafiği

Doğahan GİRİTLİOĞLU
29.03.2016 - 16:03Son Güncelleme :

Nallıhan’ın Alpağut Mahallesi’nde, 3 kişinin yanarak can verdiği yangın, sınır ilçelerdeki ‘GSM yoluyla yapılan ihbarlarda yaşanan zaman kaybını’ gözler önüne serdi. Yangın ihbarı, ilk olarak Bolu’nun Göynük ilçesine düşerken, Ankara İtfayesi’nin harekete geçmesi 4 dakika gecikti.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Ankara Hürriyet, Nallıhan’ın Alpağut Mahallesi’nde önceki gün çıkan ve 3 kişinin ölümüne neden olan yangınla ilgili çarpıcı detaylara ulaştı.  Mahalle muhtarı Mehmet Taylan’a ait evde çıkan yangının ardından 110’a yapılan ilk ihbarın Alpağut’a 83 kilometre uzaklıktaki Bolu’nun Göynük ilçesine düştüğü, buradaki itfaiye ekiplerinin ise olayı Ankara İtfaiyesi’ne bildirdiği öğrenildi. Ankara İtfaiyesi’nin, 43 kilometre uzaklıkta bulunan Nallıhan’daki ekipleri harekete geçirmesinin ardından 39 dakika sonra olay yerine ulaşan itfaiye erleri, yangına müdahalede bulundu. Bolu sınırındaki Alpağut’tan cep telefonuyla yapılan ihbarın, en yakın baz istasyonunu Göynük’te olmasından dolayı o ilçeye düştüğü kaydedildi. 

KURTARMAK İÇİN EVE GİRDİ

Öte yandan, muhtar Mehmet Taylan, eşi ve kayınvalidesinin ölümüyle sonuşlanan yangın, itfaiye raporuna göre baca kurulumunda yaşanan bir aksaklık sebebiyle başladı. Üç katlı ahşap yapıyı kısa sürede saran alevler, evin içindeki odunların da tutuşmasıyla büyüdü. Kayınvalidesi ve eşini kurtarmak için eve giren muhtar Taylan, alevlerin arasında kalıp dışarı çıkamadı. Feci olayda 3 kişi de hayatını kaybetti.

BİR DAKİKA BİLE ÖNEMLİ

Sınır ilçelerde, GSM yoluyla yapılan ihbarlarda yaşanan zaman kaybını gözler önüne seren olayın ardından Ankara İtfaiyesi yetkilileri, yaşanan zaman kaybını doğrulayarak, “GSM operatörleri sorumluluk almalı. İnsan hayatını kurtarmakta bir dakika bile önemli süre” yorumunda bulundu.

İLK İHBAR 07.56’DA YAPILDI

Yangının ardından ilk ihbar saat 07.56’da yapıldı. Bolu Göynük İtfaiyesi’nin yangını Ankara İtfaiyesi’ne bildirmesi ve ekiplerin harekete geçmesi ise 08.00’i buldu. 4 dakikalık zaman kaybının, ihbarın cep telefonuyla yapılması ve bölgeye en yakın baz istasyonunun Göynük’te olmasından kaynaklandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sınırda ihbar trafiği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 16 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sınırda ihbar trafiği haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı