Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sınırda gergin saatler

  Ümit KOZAN- Muzaffer DURU- Ramazan İMRAĞ/ŞIRNAK, (DHA)
  19 Ekim 2007 - 15:07Son Güncelleme : 19 Ekim 2007 - 00:51

  Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sınır ötesi operasyon olanağı veren tezkerenin TBMM’de kabul edilmesinin ardından Kuzey Irak sınırında askeri hareketlilik arttı.

  FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

  Olası bir sınır ötesi hareket öncesinde başta Şırnak olmak üzere tüm sınır boyunda güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarılır, bölgede kontrol noktaları arttırıldı. Güvenlik güçlerinin Gabar, Cudi ve Kato dağlarında teröristlere yönelik operasyonları ise devam ediyor.

  Genelkurmay Başkanlığı’nın ‘güvenlikli bölge’ ilan ettiği Şırnak, Hakkari ve Siirt’in kırsal kesimlerinde teröristlere yönelik başlatılan ‘sonbahar operasyonu’ tüm hızıyla sürürken, bir yandan da bölgede güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarılıp, kontrol noktaları artırıldı. PKK’lı teröristlere yönelik operasyonların en yoğun olarak sürdürüldüğü Gabar ve Cudi dağlarının eteklerinde Mehmetçik her gün sabahın erken saatlerinde karayollarında mayın taraması yapıyor. Bölgedeki köylerde günlük yaşam devam ederken, Mehmetçiklerin mayın taraması sırasında öğrencilerin de ellerinde çantalarıyla okullarına gittikleri görülüyor.

  TERÖRİSTLERİN GEÇİŞ YOLLARI TUTULDU

  Şırnak’ın Gabar Dağı’nda 13 güvenlik görevlisinin bayram öncesi pusuya düşürüyüp şehit edilmesinin ardından başlatılan son dönemdeki en büyük operasyonda teröristlerin kıskaca alındığı belirtiliyor.

  Bölgede hava destekli operasyonlar sürerken, teröristlerin tüm kaçış yollarının tutuldu. Operasyon kapsamında teröristlere ait bir çok sığınak bulunup imha edildi. Çemberin her geçen gün daraldığı Gabar’da operasyonlar sürürken, bir yandan da Kuzey Irak sınırındaki birliklerde büyük hareketlilik gözleniyor. Sınır boyuna tank ve asker sevkiyatının hemen her gün arttığı görülürken, konvoylara havadan helikopterle güvenlik sağlanıyor.

  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, 2’inci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Atay ve 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Tahir Bekiroğlu beraberindeki komutanların bölgedeki askeri birliklerde denetleme ve incelemeleri de sürüyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı