Gündem Haberleri

  Sınıra ajan kalkanı

  Uğur ERGAN / ANKARA
  24.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara’da dün “Türkiye-ABD operasyonel mekanizması” toplandı. ABD’den CIA ajanlarının da katıldığı toplantıda Suriye sınırına “istihbarat kalkanı” oluşturulması kararı alındı.

  ANKARA Palas’ta dün öğle saatlerinde başlayan ve geç saatlere kadar süren “Türkiye-ABD operasyonel mekanizma toplantısı”nda, sınırın Suriye tarafındaki otorite boşluğundan yararlanmak isteyen PKK ile El Kaide’nin değerlendirilmesi önemli yer tuttu. İki ülke yetkilileri, söz konusu örgütlerin Suriye topraklarında yuvalanması ile Türkiye’nin güvenliğini tehdit edici faaliyetlerde bulunmasının önünü kesmek için arazi dahil birçok alanda istihbarat çalışması yapacak. Bu kapsamda özellikle ABD’nin Afganistan, Pakistan gibi riskli bölgelerde görev yapmış deneyimli istihbarat birimleri, gerektiğinde Suriye’ye sızarak, bilgi toplama ve muhalif güçlerin daha derli toplu direniş göstermelerini organize etmede devreye girebilecekler. Bu önemli gelişme kulislerde, “ABD’nin artık Suriye’de oyun kurucu masasına oturması” olarak yorumlandı.

  Kimyasala karşı nokta operasyon

  Suriye’de rejimin elindeki kimyasal silahlar da gündeme geldi. ABD tarafı bu silahların, özellikle El Kaide ve Hizbullah’ın eline geçmesinden ciddi endişe duyduğunu vurguladı. Bu çerçevede, ABD’nin gerektiğinde nokta askeri operasyonlar yapabileceği de ima edildi.

  Tampon bölge hassasiyeti

  Toplantıda, kitlesel göçün artık ciddi riskler içermeye başladığına dikkat çekilerek, önlenmesi için tampon bölge senaryosu da görüşüldü. Göç sorunun Suriye sınırları içinde ve komşu ülkelerde halledilmesi için uluslararası boyutta daha fazla çalışma yapılması gerektiği bildirildi.

  Görüşmeler 7.5 saat sürdü

  Türk tarafına Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Halit Çevik ile ABD tarafına dışişleri bakan yardımcılarından Büyükelçi Elizabeth Jones’un başkanlık ettiği toplantının yapıldığı yerin çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. ABD Büyükelçiliği de CIA mensuplarının katılımı nedeniyle özel ek güvenlik sağladı. İstihbaratçıların yanı sıra diplomatlar ve askeri yetkililerin de katıldığı toplantının bundan sonra da değişik aşamalarda devam edeceği belirtildi. Ankara Palas’taki görüşmelerden sonra heyet, Dışişleri Bakanlığı’na geçerek Müsteşar Feridun Sinirlioğlu ile de görüştü. Görüşmeler toplam 7.5 saat sürdü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı