« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sınır tanımayanlar

Avrupa Atletizm Şampiyonası'nın en yaşlı sporcusu Merlene Ottey, bayanlar 100 metrede 15 yaşındaki Malta'lı Borg'u gerilerde bırakıp yarı finale kaldı. Kalp ritmi düzensizliği yüzünden omzuna chip takılan İngiliz Andy Baddeley de erkekler 1500 metrede finalde.

Mehmet Aslan
SON GÜNCELLEME

Bir yanda 46 yaşındaki Jamaika asıllı Slovenyalı Merlene Ottey, diğer yanda kalp rahatsızlığı olan 24 yaşındaki İngiliz Andy Baddeley... Onlar atletizm pistlerinin sınır ve engel tanımayan iki ismi. Ottey ile Baddeley, İsveç'in Göteborg kentindeki 19. Avrupa Şampiyonası'nda gösterdikleri performansla tüm dikkatleri üzerlerine çekti.

2004 yılındaki Olimpiyat sonrası geçirdiği sakatlık nedeniyle atletizmden kopan ve sezon başında yeniden pistlere dönme kararı veren 46 yaşındaki Ottey, en yaşlı sporcu olarak mücadele ettiği Avrupa Şampiyonası'nda bayanlar 100 metre seçmelerinde 11.41'lik derece ile serisinde 3., yarı finale kalan 16 sporcu arasında 12. en iyi derece ile yarı finale kalmayı başardı. Yaklaşık 2 yıl aradan sonra önce haziran ayında piste çıkan 19 Temmuz'da da 11.45'le 100 metrede 45 yaş üstü masterler dünya rekoruna imza atan Ottey, çok kısa sürede hazırlandığı Avrupa Şampiyonası'nda yarın final koşma hakkını elde etmeye çalışacak.

Yaşlı genci geçti

100 metrenin 2. eleme serisi şampiyonanın en yaşlı atleti Ottey ile en genç sporcusunun da mücadelesine sahne oldu. 15 yaşındaki Malta'lı Diane Borg, Ottey'in üçüncü olduğu seride 12.42'yle sonuncu olup elendi. Borg'un annesinden 2 yaş küçük Ottey,  Borg, "Dünyanın ünlü atletleriyle koştuğum için gurur duyuyorum" derken, Maltalı genç atletin annesinden sadece 2 yaş küçük olan Ottey, "11 yıl önce Göteborg'da 200 metrede dünya şampiyonu olmuştum. 22 yıl önce asla 11.41 koşmuyordum. 11.1 koşmak o zaman kolaydı. Şimdi çok yavaşım" diye konuştu.

Chip'le yaşıyor

Erkekler 1500 metre seçmelerinde de gözlerin üzerinde olduğu isim 24 yaşındaki Andy Baddeley'di. Bu yıl iki kez düşme sonucu kolundan sakatlanmıştı, Baddeley. Üstelik yaşadığı sakatlıklar yanında onun büyük bir handikapı vardı; kalp rahatsızlığı yaşıyordu. Kalp ritmindeki düzensizlik nedeniyle ameliyat olup tedavi gören Baddeley'in sağ omuzuna chip takılmıştı. Rahatsızlığına rağmen pistlerden kopmayan İngiliz atlet, 1500 metre yarı finalinde 3:41.92'lik derece ile serisinde 7. olup final koşma hakkını elde etmeyi başardı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler