Sınır ötesinde kardeş savaşı

Günlerdir IŞİD saflarına katılan Arapları, Türkleri, Avrupalıları tartışıyoruz. Ama yeryüzünde Türkiye dışında bir başka ülke yok ki, kendi vatandaşlarının bir kısmı IŞİD saflarına, bir kısmı onlara karşı savaşan Kürt saflarına, bir kısmı da her ikisinden de çekinen Türkmen saflarına katılsın. Suriye ve Irak’taki IŞİD meselesi Türkiye’nin iç faylarını da sarstı. Sınırımızın hemen dibinde Türk vatandaşları birbirine ateş ediyor. İşte biri Rakka’da IŞİD saflarında, diğeri Urfa’dan PYD saflarında, bir başkası Elazığ’dan Türkmen Cephesi’nde, sonuncusu da Lazkiye’de savaşan dört Türk vatandaşının portresi...

Savaş ÖZBEY
29.09.2014 - 01:10 | Son Güncelleme :

ÖRNEK 1: IŞİD SAFLARINDA SAVAŞIYOR
Ebu (i) (26)- Tapka: Şans eseri Türk vatandaşı öldürmüş olabilirim ama bunu yaptım diyemem

Sınır ötesinde kardeş savaşı
Ebu (i) profil fotoğrafı olarak bu silahlı ve arkası dönük pozu kullanıyor.

26 yaşındaki Ebu (İ) rumuzunu kullanan mücahitle Facebook hesabı üzerinden görüştüm. Konuştuğumuzda henüz Rakka’ya 20 kilometre uzaklıktaki Tapka’daydı. Oradan Rakka’ya hareket ederken son bir mesaj bıraktı: “Hakkını helal et.”

En çok merak ettiğim soru şu: Orada bir sürü cephe, birçok ülkenin ajanları var ve son olarak ABD ve müttefiklerinin operasyonu başladı. Korkmuyor musunuz?
- Öncelikle şu ABD ve müttefiklerinin hava saldırısını değil, kara saldırısını bekliyoruz. Onlardan korkma mevzuuna gelince... Allah (svt) inananların yanındadır ve ondan başka kimseden korkumuz yoktur.

Facebook paylaşımlarınızda Kürtlerin, IŞİD’in düşmanı olmadıklarını, Müslüman Kürtlerle bir derdiniz olmadığını, sadece ‘kâfir Kürtlerle savaştığınızı belirtiyorsunuz. IŞİD’in bir mücahidi olarak orada kimi dost, kimi düşman olarak görüyorsunuz?
- Bir sürü cephe dediğiniz ajan hainleriyle zaten savaş halindeyiz. Kimin kim olduğuna gelince, biz İslam Devleti olarak, kim olduğumuzu çok iyi biliyoruz.

Ama El Nusra var; PYD, Barzani ve Türkiye Kürtleri var; Esad ve ordusu ve ABD ve müttefikleri var...
- İslam Devleti’ne binlerce Kürt kardeşimiz biat etmiştir. Bunu siz de biliyorsunuz İslam Devleti haber kaynaklarından. PKK’nın kuruluş amacını siz TC çok iyi biliyorsunuz. Bunların İslam’la bir alakası olmadığını, ABD’ye hizmet eden bir örgüt olduğunu biliyoruz. El Nusra ve ABD müttefikleri İslam Devleti’ne bizzat saldırıyor. İslam Devleti buna karşılık gül atacak değil, elbette kendisini savunacak.

Ne zamandır Suriye’desiniz ve ne zamana kadar orada kalmayı planlıyorsunuz?
- Irak’tan Suriye’ye yeni geçtim ve şehit olana kadar inşallahurrahman buradayım. İslam Devleti’ne ve halifemize atılan iftiralar elbet karşılıksız kalmayacaktır. Allah (svt) bunların öcünü alacaktır.

Daha önce İslam coğrafyasında sorun yaşanan bir yerde (Afganistan, Kafkasya, Bosna, Libya, vs..) hiç bulundunuz mu? Bundan sonra bir sıkıntı olsa oraya da gider misiniz?
- Hayır daha önce Şam’dan başka cihat ettiğim yer olmadı. Kafkasya’da dayım ve kuzenim şehit oldu inşallahurrahman. Eğer ki bundan sonra İslam Devleti çatısı altında başka yere cihat emri gelirse elbette ki gedeceğiz.

Profilinizde ‘commander’ (komutan) yazıyor. Anladığım kadarıyla rütbeli bir mücahitsiniz. Peki bugüne kadar ‘halifeyi‘ hiç gördünüz mü? Ya da kendisiyle tanışabildiniz mi?
- Elhamdülillah, halifemizi gördük ve sohbetlerine dahil olduk.

“Ailemde Kafkasya şehitleri var” dediniz, Çeçen kökenli bir aile misiniz?
- Hayır, Çeçen kökenli değilim. Cihat için akrabalarım oraya ameliye ettiler.

Bugüne kadar kendinizi ölüme en yakın hissettiğiniz an hangisiydi?
- El İshaki kasabası yakınlarında kuşattık, birkaç mücahit arkadaşım yanımda şehit oldu. Tek hissettiğim benim de mücahit arkadaşlarım gibi şehadet şerbetinden içmekti.

Şu anda orada durum nasıl? Başınıza bombalar mı yağıyor?
- Hayır, bombalama sabah 4 sıralarında oldu.

Karşı saflarda da savaşmaya gidenler var. Bugüne kadar hiçbir Türk vatandaşı öldürmüş olabilir misiniz?
- Karşı saflar dediğiniz PKK mı?

PKK ya da PYD... Türkmen Cephesi’ne gidenler de var...
- Tavafuk olabilir, bunu yaptım diyemem.

Cehaletimden soruyorum, tavafuk ne demektir?
- Şans eseri...

ÖRNEK 2: TÜRKMEN SAFLARINDA SAVAŞIYOR
Hiçbir haber alınamıyor

Sınır ötesinde kardeş savaşı

Sınır ötesinde kardeş savaşı

Elazığ’ın Keban ilçesinde MHP’den 10 yıl belediye başkanlığını yapan Ramazan Çelik’in 32 yaşındaki oğlu Alpaslan Çelik IŞİD’e karşı Türkmen saflarına katıldı. Orada Türkmenlerle birlikte savaş kıyafetli ve elinde silahla çekilmiş fotoğraflarını paylaşıyordu. Irak’ta siperde nöbet tutarken, arazide yakılan ateşte yemek pişirmeye çalışırken, diğer savaşçılarla birlikte toplu halde fotoğrafları olan Alpaslan Çelik’ten uzunca bir süredir haber alınamıyor. Baba Ramazan Çelik’in “Kendisiyle temasımız yok. Hiçbir bilgi gelmiyor” derken sesi titriyor, konuşacak mecali yok. Daha önce yerel basına verdiği bir demecinde “40 yıldır bayrak ve Turan ülküsüyle yoğrulduk. O da benim oğlum ve 32 yaşında bir insan. Orada kardeşlerimiz darda, vatan, bayrak ve kardeşlik için ölmeyeceksek ne için öleceğiz? Oğlum bana, ’baba ben gidiyorum’ dedi. Ben de ‘git’ dedim. Şehit olana kadar savaşacaksın, gerekirse ben de gitmeye hazırım” demişti.

ÖRNEK3: PYD SAFLARINDA SAVAŞIYOR
Çatışma bölgesindesin ve biri sana ateş ediyor ‘ben öleceğime o ölsün’ diye düşünüyorsun

Sınır ötesinde kardeş savaşı
Savaşmak üzere Suriye’ye giden Kürt gençleri ‘Şehit Fırat’ adında bir tugay kurdu.

41 yaşındaki Suruçlu Ahmet (gerçek ismi değil) Kobani’de savaşıp Türkiye’ye döndüğü sırada sınırın sıfır noktasında Şanlıurfa Barosu Suruç Temsilcisi ve Baro’nun İnsani Yardımlar Koordinatörü Av. Emin Baran vasıtasıyla konuştu. Telefonda sorduğum bütün soruları baro temsilcisi ona, cevapları da bana iletti. Röportajda bu soruya yanıt vermedi ama anlaşılan o ki, dinlenmek ve lojistik destek almak için Türkiye’ye geçiyor, sonra tekrar savaşmaya dönüyorlar.

Ne için Suriye’ye gidiyorsunuz? İdeolojik mi, insaniyet namına mı, orada akrabalarınız olduğu için mi?
- Orada akrabalarımız var. Amcamın çocukları. Mülkiyet haklarımız da var, tarlalarımız, arazilerimiz... Hem akrabalarımızı hem de mallarımızı korumak için savaşıyorum.

Bu olaylar başlamadan önce nasıl bir hayatınız vardı?
- Suruç’ta kendi halinde bir çiftçiydim. Evliyim, çocuklarım var. Hayatımız iyiydi.

Kendi halinde bir çiftçi nasıl olur da savaşır?
- Bu bölgede herkes silahla zaten iç içe büyür. Hayvancılık yaparken de lazım, bölgedeki gerginlikten dolayı da kendimizi savunmak için de lazım.

Kendi silahınızla mı savaşıyorsunuz yoksa PYD ya da başka bir örgütten mi silah aldınız?
- Bu soruya yanıt vermek istemiyorum.

Hayati tehlike atlattığınız, “Galiba öleceğim” diye düşündüğünüz bir an oldu mu?
- Sınırda mayın tarlasını geçerken bile hayati tehlike var. Savaşa giden adam yola ‘ölmüş’ olarak çıkar. Ama birçok kez çatışmaya girdim, mermilerin arasında kaldığınızda ölüm aklınıza hiç gelmiyor.

Tanıdıklarınız, komşularınız, akrabalarınız arasında sizden başka Suriye’ye savaşmaya geçen var mı?
- Çok var. Siz sadece son 8 günü biliyorsunuz. Aslında gerilim ramazandan beri tırmanıyordu. Şehit olan akrabam da var.

Tekrar dönecek misiniz Suriye’ye?
- Bu soruya yanıt vermek istemiyorum.

IŞİD’e Türkiye’nin her yerinden olduğu gibi o bölgeden de katılan çok. Hiçbir Türk vatandaşıyla, hatta bölgenizden bir insanla çatışmaya girmiş olabilir misiniz?
- Bölgeden değil, Suruç’tan katılan da var. Esir aldıklarımız oldu. Ama çatışma bölgesindesin ve sana ateş eden biri var. “Ben öleceğime o ölsün” diye düşünüyorsun.

ÖRNEK 4: NUSAYRİ SAFLARINDA SAVAŞIYOR
Çağrısı ne kadar destek buldu?

Sınır ötesinde kardeş savaşı

Sınır ötesinde kardeş savaşı
Miraç Ural (Vural olarak da biliniyor) Esad poster ve heykellerinin, Suriye bayraklarının altında poz vermekten çekinmiyor.

Sınır ötesinde kardeş savaşı
Antakya’daki ‘Eylül gösterileri’

Urfa’da sınırın hemen ötesinde akrabaları olan insanlar var da Hatay’da yok mu? Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Kara’ya göre Tarsus’tan başlayıp, sınırı aşarak Lazkiye’ye kadar uzanan bölge aynı Nusayri/Alevi etnografyayı oluşturuyor. Bu coğrafyanın akrabalık uzantıları da Anadolu’nun içlerinden Almanya’ya kadar uzanıyor. Bu yüzden Avrupa’dan Kuzey Irak ve Suriye’ye geçen çok sayıda Alevi-Türk vatandaşı olduğu söyleniyor. Hatta rivayet o ki Suriye’ye geçen ilk grup ‘12 İmam’a atfen 12 kişiden oluşuyordu. Buradaki kilit isim ilk Alevi milis grubunu kurduğu iddia edilen Miraç (V)Ural. 80’lerde Türkiye-Suriye arasında gidip geliyordu. Artık tamamen Lazkiye’de. Antakya’daki yerel kaynaklar Suriye Gizli Servisi Muhaberat’ın adamı olarak tanındığını söylüyor. Peki yaptığı çağrılar karşılık buluyor mu? Suruç’taki Kürtler gibi sınırın ötesine gidip Nusayri saflarında çatışan Aleviler var mı? Varsa sayıları ne kadar? Bu sorulara her kafadan ayrı yanıt geliyor ama hiçbirinin somut dayanağı yok. Bölgedeki psikolojiyi anlamak için belki de eldeki tek veri, Hatay’da yapılan, Suriye bayraklı, Esad posterli meşhur Eylül gösterilerinde Taha Haber’e konuşan H. C.’nin sözleri: “Her gün tavuk keser gibi Alevi kesiyorlar. Kadın, çocuk, genç fark etmiyor, yeter ki Alevi olsun. Çünkü onların sözde âlimlerinin ‘Alevi kesen şüphesiz cennete gider’ diye fetvası var. Selefi hareket anti-Alevilik üzerine kurulmuş ve bu hareket Antakyamızda da yayılmaya başladı.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün