Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sınır ötesi operasyon

MÜBAREK ramazan ayında katillerin 15 gencimizi şehit etmeleri zerre kadar vicdanı olan bütün insanları isyan sınırına getirdi.

Görünen odur ki, hükümet TBMM’ye sınır ötesi operasyon için bu kez tezkere getirecek ve Meclis’ten geçirdikten sonra zamanlaması ve planlamasını TSK’ya verecek.

* * *

PKK’nın bu hain saldırısı karşısında "Ne yapmalı?" sorusunu bir an kenara koyup, önce "Neden şimdi?" sorusuna cevap arayalım. Hele hele, Türk halkını topyekûn galeyana getirecek bir katliam neden şimdi yapılıyor?

Hatta, soru sormaya "Hangi PKK?" sorusu ile de başlayabiliriz. Ben artık birden fazla PKK lideri ve hizbi olduğuna ve hatta Apo’nun bunlar arasında her geçen gün, görünürde olmasa bile, yetki kullanımında gerilediğini düşünüyorum.

Ama, son katliamı "şu hizip tertipledi" diyecek bilgiye de sahip değilim.

Öte yanda, zamanlama konusunda bilgilerim olmasa da, bazı güçlü tahminlerim var.

Zamanlama 1) çok yakında ABD Kongresi’nde oylanması için gündeme getirilecek "Ermeni tasarısı" ve 2) İstanbul’da bu ay yapılacak Irak’a komşu ülkeler toplantısı ile yakinen çakışıyor.

Sınır ötesi operasyon hem ABD’de tasarıyı destekleyen Ermeni lobisinin çığırtkanlığını artırmak için işine gelir, hem de Ortadoğu’da liderliğe soyunan Türkiye’yi, ülkemizde yapılacak önemli bir toplantı öncesi, bölgede çok geriletir.

Bu gelişmeler de en çok ABD yönetimini rahatsız eder!

Irak’tan çekilme ve olası bir İran saldırısı planları içindeki ABD yönetiminin şu safhada en az isteyeceği şeylerden birisi Türkiye-ABD ilişkilerinin yeniden gerilmesidir.

Bunun içindir ki ABD yönetimi "Ermeni tasarısı"nın Kongre’den geçmemesi için büyük gayret göstermektedir. Ancak, Cumhuriyetçiler Kongre’nin iki kanadına da hákim değiller.

* * *

Yukarıda yazdım, hain saldırı sınır ötesi operasyonu tetiklerse bundan en fazla rahatsız olacak ülke ABD’dir! O halde, her kafadan bir sesin çıktığı bölgede, eğer PKK ile işbirliği yapan unsurlar varsa, ki bence bir sürü var; bunlar Türkiye-ABD ilişkilerini zedelemek, Türkiye’yi Avrupa ve Ortadoğu’da müşkül duruma düşürmek ve ülkemizin Ortadoğu’da etkin olmasına engel olmak isteyen unsurlardır. Onlar Türkiye’ye "Gel! Gel!" yapmaktadırlar.

* * *

ABD yönetiminin bu saldırılarda en büyük günahı zavallılığıdır! ABD, Irak’ta en son kalesi Kuzey Irak’a sığınmanın ötesinde bir şey yapamamakta, kendi silahlarının dahi Ortadoğu’da teröristlerin elinde dolaşmasına seyirci kalmakta ve en kötüsü de şu anda somut olarak Irak’ta ne yapacağını katiyen bilmemektedir.

* * *

Öte yanda; galiba ABD’nin Türkiye’ye beyhude sabır telkin ettiği dönemin sonuna gelinmiştir. Eğer, hükümet bu safhada da bir şey yapamazsa, desteğin en yüksek olduğu bir dönemde halk üzerinde büyük prestij kaybeder. ABD ile herhangi bir konuda en basit seviyede bile işbirliği yapamaz duruma düşer.

Bu durum da hükümet kadar ABD yönetiminin Ortadoğu politikalarını yaralar.

* * *

Kanımca, bu safhada sınır ötesi operasyon yapmamanın zararları yapmanın zararlarının üzerine çıkmıştır!

O halde, ABD ve Irak yönetimi, büyük sonuçlar doğurmasa da, bir şekilde harekáta göz yummak zorundadır!
X