Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sınır ötesi için 4 operasyon seçeneği

  Uğur ERGAN / ANKARA
  11.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.10.2007 - 01:46

  Genelkurmay, Irak içine yapılacak her türlü askeri operasyon için Meclis’ten tezkere geçmesi gerektiğini bildirdiği hükümete, hazırlanan 4 ayrı seçeneği de sundu. En güçlüsü, hava ve kara unsurlarının ortak operasyonu olarak görülen seçenekler değerlendirilecek, maliyet fayda analizi yapılacak ve düğmeye basılacak...

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın dün CNN-Türk’te yaptığı açıklamaya göre, K. Irak’a yönelik sınır ötesi operasyonu içeren tezkere Dışişleri Bakanlığı’nda hazırlanarak, TBMM’ye sunulma aşamasına geldi. Dışişleri ve Genelkurmay yetkilileri dün bir araya gelerek hükümetin istediği doğrultuda bir yıl süreli tezkere hazırlandı ve hükümete sunuldu. Tezkerenin TBMM’den geçmesinden sonra hükümetin vereceği siyasi direktif doğrultusunda, Genelkurmay Başkanlığı’nın üzerinde çalıştığı seçenekler değerlendirilecek. Genelkurmay’ın her türlü şartları değerlendirerek yaptığı çalışmalarda öne çıkan olasılıklar şöyle:

  1- KOLORDU OPERASYONU: Türk birliklerinin sınırın 5-10 kilometrelik bölümüne girip sınırı kontrol altına alması olarak düşünülüyor. Ancak mevcut uluslararası şartlar ve Irak’ın içinde bulunduğu durum nedeniyle bu seçeneğin uygulanması çok zor görülüyor.

  2- GİR, AL, GETİR::
  Özel harekatçıların havadan helikopter desteği ile yapacağı bu nokta operasyonlarda, terör örgütünün Irak’ın kuzeyinde tespit edilen yuvalarının dağıtılması planlanıyor. Bu operasyonlar terörist unsurların ölü veya diri ele geçirilip, sağ olarak yakalananların Türkiye’ye getirilmesini de içeriyor.

  3- HAVA OPERASYONU:
  Kandil Dağı’nın ana hedef olacağı bu operasyonlarla, terör örgütüne özellikle psikolojik olarak ağır darbe vurulacağı belirtiliyor.

  4- KARMA OPERASYON:
  Hava ve kara unsurlarının birlikte yapacağı operasyonlar asker ve sivil kanat içinde en ağır basan olasılık olarak değerlendiriliyor. Bu tür operasyonun, hedefleri en kısa sürede bertaraf etme ve amaca ulaştıktan sonra Türkiye topraklarına kısa süre içinde geri dönme imkanı sağlayacağı ifade ediliyor.

  ABD ASKERİ ÇIKARSA:
  Hükümet bu seçenekleri değerlendirip, Genelkurmay, Dışişleri ve Maliye’den iletilen bilgiler doğrultusunda, "maliyet-fayda" analizi yapacak. Olası operasyonun çapı belirlenecek. Ayrıca Türk askerinin bölgede Peşmergeler ve ABD güçleri ile karşılaştığında ne şekilde davranacağı netleştirilecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı