Ege Haberleri

  Sınır ötesi bisiklet turu başlıyor

  MUĞLA, (DHA)
  25.07.2015 - 01:39 | Son Güncelleme:

  AVRUPA’da fiziksel hareketliliği teşvik eden NowWeMove (Şimdi Hareket Zamanı) etkinlikleri kapsamında 1’i kadın, 4 gönüllü bisikletliden oluşan takım, 2 bin 700 kilometre pedal çevirerek 47 günde 13 ülkeyi geçecek.

  Proje Danışmanı Feridun Ekmekci, akademisyen ve uzun yol bisiklet kullanıcısı olan NowWeMove Türkiye Takım Kaptanı Adnan Çangır, İngilizce öğretmeni ve uzun yol bisiklet kullanıcısı Emel Çalkam ile akademisyen ve uzun yol bisiklet kullanıcısı Dr. Serhat Ferahi Değimli’den oluşan 4 kişilik ekip; 2 bin 700 kilometre pedal çevirerek 47 günde 13 ülkeyi geçecek.

  Bugün saat 18.45’te Muğla Konakaltı Kültür Merkezi’nde verilecek kokteylin ardından gerçekleştirilecek uğurlamayla etkinlik start alacak. Türkiye’de Muğla, Yatağan, Bodrum, Ortaca, Dalyan, Köyceğiz, Gülağzı, Ula, Marmaris, Didim, İzmir, Akhisar, Bursa, Kadıköy-İstanbul, Çorlu, Edirne kentlerini geçecek takım, rotasını Bulgaristan’a çevirecek. 8 farklı ’EuroVelo’ bisiklet rotası ağını kullanacak takım turu 9 Eylül’de Brüksel’de tamamlayacak. Turun İzmir’deki kısmına görme engelli bisikletliler tandem ile bedensel engelli bisikletliler eşlik edecek. 47 gün boyunca her gün ortalama 60 kilometre pedal çevirecek olan takım üyeleri, kendi eşyalarını ve kamp malzemelerini de bisikletlerinde taşıyacak.

  Sınır ötesi bisiklet turu başlıyor

  AVRUPA’NIN EN BÜYÜK KAMPANYASI

  Etkinliğin Avrupa’nın en büyük kampanyası olduğunu söyleyen takım üyesi Ekmekçi, "Kampanyanın vizyonu, 2020 yılına kadar 100 milyon Avrupalı’nın spor ve aktivite bakımından daha aktif olmasını sağlamaktır. Bu bağlamda bisiklet takımı, yol boyunca fiziksel hareketliliğin faydaları konusunda farkındalık yaratmak için birçok ülkede etkinliklere katılacak" diye konuştu.

  HAREKETSİZLİK ÖLDÜRÜYOR

  Takımın bir diğer üyesi Dr. Serhat Değimli de "Günümüzde çoğumuzun fiziksel olarak aktif olmadığını düşünürsek, bisiklet sağlıklı kalmanın kolay ve sevilen bir yoludur. Bisiklet, bir spor aracı olmanın yanında aynı zamanda hem ulaşım hem de turizm aracıdır. Sosyal çevre edinmek için de fırsatlar sunar" dedi.

  HER ŞEHİRDE FARKLI ETKİNLİK PLANI

  Rota hakkında bigi veren Takımı Kaptanı Adnan Çangır, "Türkiye’den başka, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Macaristan, Slovakya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Hollanda ve Belçika yer alıyor. Bu tur yalnızca A noktasından B noktasına bisikletle seyahat etmek değil. Brüksel’e giden rotada etkinliğin parçası olmaları için kişilere, kamu ve basın kuruluşlarıyla birlikte sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle çeşitli yollar sunan etkileşimli bir tur olacaktır. Çeşitli ülke ve şehirlerde gerçekleştireceğimiz etkinlikleri www.nowwebike.nowwemove.com adresinden ve ENVERÇEVKO derneği sayfalarında takip edebilirsiniz" dedi.

  Takımın tek kadın üyesi Emel Çalkam, etkinliğin Avrupa Spor Haftası’na da destek sağlamayı amaçladığını belirtti.

  NOWWEBIKE TÜRKİYE PROGRAMI

  23 Temmuz Bodrum

  24 Temmuz Muğla-Resmi Açılış

  26 Temmuz Köyceğiz, Dalyan, Ortaca.

  27 Temmuz Marmaris

  28 Temmuz Didim

  29 Temmuz İzmir

  30 Temmuz Akhisar

  30 Temmuz Bursa

  31 Temmuz Yalova

  31 Temmuz İstanbul

  1 Ağustos Çorlu

  1 Ağustos Edirne

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı