Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sınır kapılarında seçime start verildi

  Hürriyet Haber
  26.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.03.1999 - 00:01

  Yurtdışında yaşayan Türkler için, 18 Nisan'da yapılacak genel ve yerel seçimler için start, dün saat 08.00'den itibaren sınır kapılarında resmen verildi. 1 saat içinde 276 kişi oy kullandı.

  İstanbul Atatürk Havalimanı'nda da dün sabahtan itibaren, Bakırköy 3,4,5 ve 6 no'lu ilçe seçim kuruluna bağlı olarak 12 sandık kuruldu. İlçe seçim kurulu yetkileri Dış Hatlar gidiş ve gelişte 4'er, C Terminali'nde de 4 olmak üzere toplam toplam 12 sandıkta, 240 personelin 24 saat görev yapacağını bildirdiler.

  Gurbetçiler, sabah erken saatlerden itibaren özellikle dış hatlar gidiş salonundaki sandıkların başında uzun kuyruklar oluşturdu. Atatürk Havalimanı'nda kurulu seçim sandıklarının sorumlusu Melek Çamuran, vatandaşlarımızın sınır kapılarında oy kullanabilmeleri için yurtdışında kesintisiz en az 6 ay kalmış olması gerektiğini ve belge olarak sadece pasaportu kabul ettiklerini söyledi. Çifte vatandaş olup da Türk pasaportunu ibraz etmeyenler, geçici bir süre yurtdışına çıkan TC vatandaşları ve pasaport haricinde nufüs cuzdanı dahil herhangi bir belgeyle oy kullanılamayacağını belirten Çamuran, ‘‘Oyunu kullanan vatandaşların pasaportlarına, ‘Oyumu kullandım' damgası vuruyoruz’’ dedi.

  SEÇİM TURLARI

  Bu arada, özellikle Milli Gençlik Vakfı tarafından organize edilen ve İslami sermayenin önde gelen isimlerinden Kombassan Holding’in sahibi olduğu Air Alfa Havayolları'na ait uçaklarla düzenlenen seçim turları da, dünden itibaren başladı. Air Alfa Hava Yolları'nın oy kullanacak gurbetçilerden 475 mark (Yaklaşık 100 milyon lira) alacağı bildirildi. Air Alfa Havayolları yetkilileri, Almanya, Hollanda ve Avusturya'dan yaklaşık 15 uçak kalkacağını ve ortalama 4 bin 700 kişinin oyunu kullanabilmesi için İstanbul'a getirileceğini söylediler.

  9 KAPI FAALİYETTE

  YSK tarafından yapılan açıklamada da, 9 gümrük kapısında oy kullanılacağı belirtilerek, şöyle denildi:

  ‘‘Yurtdışındaki seçmenler, Hopa-Sarp, Reyhanlı-Cilevegözü, Edirne-Kapıkule, Silopi-Habur karayolu gümrük kapılarıyla, Antalya, İzmir-Adnan Menderes, İstanbul-Atatürk, Ankara-Esenboğa, Adana-Şakirpaşa havalimanı gümrük kapılarında oy kullanabilecekler. Atatürk, Antalya, Esenboğa, Adnan Menderes ve Şakirpaşa havalimanları ve Kapıkule gümrük kapısında tatil günleri dahil 24 saat diğerlerinde ise sadece çalışma saatlerinde oy kullanabilecekler.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı