Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sınır dışı işkencesi

  Hürriyet Haber
  05 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Şubat 2000 - 00:01

  İstanbulspor'un Nijeryalı futbolcusu Francis Okwudili Aneke'yi Lufthansa yetkilileri, bulaşıcı hastalık taşıdığı gerekçesiyle Atatürk Havalimanı'nda uçağa almadı. Aneke, başka bir havayolu şirketiyle sınır dışı edilecek.

  AIDS'e yol açan HIV virüsü taşıdığı öne sürülen İstanbulspor'un Nijeryalı futbolcusu Franchis Okwudili Aneke, dün sabah sınır dışı edilmek üzere götürüldüğü Atatürk Havalimanı'ndan, bileti olmasına rağmen uçağa alınmayınca sınır dışı edilemedi. Aneke'yi uçağa almayan Lufthansa yetkilileri, futbolcunun ‘bulaşıcı hastalık taşıdığı için’ uçağa bindirilmediğini belir-terek, ‘‘Türkiye'ye biz getirmiş olsaydık, bulaşıcı hastalık taşısa da çıkışta uçağımıza almaya mecburduk. Ancak Türkiye'ye bizimle gelmedi’’ dediler.

  Genel merkezle görüştüler

  Gözaltında tutulduğu Yabancılar Şube Müdürlüğü'nden sabaha karşı saat 03.00 sıralarında çıkarılan Aneke, Frankfurt aktarmalı Nijerya uçağına bindirilerek sınır dışı edilmek istendi. Ancak şirket yetkilileri Almanya'daki genel merkezleriyle görüştükten sonra Aneke'yi alamayacaklarını bildirdi. Nijeryalı futbolcu, tekrar Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Aneke'nin başka bir havayolu şirketi aracılığıyla sınır dışı edileceği belirtildi.

  Polis: Sınır dışı edilebilir

  Polis yetkilileri, ‘‘Türkiye'ye giriş yaparken pasaportunda HIV virüsü taşıdığına dair bir işaret yok. Bu işaretin bulunması gerekiyordu. Testlerde sonuçlar pozitif çıktı. Pasaport Kanunu'ndaki madde gereği sınır dışı edilmesine karar verildi’’ dediler. Lufthansa yetkilileri, ‘‘Bu kişi, ‘habersiz deporte (sınır dışı) yolcu' statüsüne giriyor. Bu kişiyi uçurabilmemiz için, polisin yazı yazması ve bizim de merkezimizden onay almamız gerekiyor.’’ dediler.

  İSTANBUL

  ‘Bu uygulamalara ancak geri kalmış ülkelerde rastlanıyor'

  Ulusal AIDS Komisyonu: Sınır dışı edilemezler

  Ulusal AIDS Komisyonu'nun Ocak 1999'da yayınladığı rehberde ‘‘Hangi ülkeden gelmiş olurlarsa olsunlar, HIV/AIDS ile yaşayan insan sınır dışı edilemez, aşağılayıcı muamele ya da ayrımcılık uygulanamaz’’ deniyor.

  Hukukçular: Polisin idari kararı

  Avukat Turgay Keskin, yabancı uyruklu kişilerin sınır dışı edilmesinin polisin idari kararı olduğunu belirtti. Keskin ‘‘Yabancılar Şube Müdürlüğü, gerekli gördüğü durumlarda yabancılara ikametgáh tezkeresini vermeyebilir. Çünkü kanunda ‘Huzuru ve asayişi tehdit eden kişilere bu tezkere verilmez' deniyor. Polis, AIDS'li kişiyi 'Huzuru tehdit eden' sınıfına sokarak bu tezkereyi vermezse, kişi sınır dışı edilir’’ dedi.

  AIDS Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Enver Tali Çetin, Sağlık Bakanlığı'nın AIDS hastalarının afişe veya sınır dışı edilmesini gerektirecek herhangi bir kararı bulunmadığını söyledi. Prof. Dr. Çetin, benzeri ayrımcılık uygulamalarına sadece geri kalmış bazı ülkelerde rastlandığını belirtti ve ‘‘Aneke'ye karşı bu tavır, hiç hoş değil. HIV pozitifler veya AIDS hastaları da insan; üstelik daha da duyarlı insanlar. Hastalıklarının başkasına bulaşmasını onlar da istemezler. Böyle davranışlar hastaların ruhsal durumunu bozar’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı