Singapur’dan 157 milyar dolarlık fon geliyor

Merve ERDİL
24.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Singapur’un en büyük şirketlerinden Temasek’in üst düzey yöneticileriyle buluştu.

Çağlayan, 157 milyar dolarlık büyüklüğe sahip Singapur’un iki devlet yatırım fonundan biri olan Temasek Holding’in Türkiye’ye doğrudan yatırım yapacağını açıkladı. Mersin Limanı’nın ortağı PSA’nın finansmanını da sağlayan Temasek’in Yönetim Kurulu Üyesi Yew Lin Goh ve Küresel Sanayi Yatırımları ile Ortadoğu ve Afrika’daki Bütün Yatırımlardan Sorumlu Kıdemli Genel Müdürü Nagi Hamiyeh’le görüşen Çağlayan, “Türkiye’de özellikle bankacılıkla ilgileniyorlar. Temasek Yönetim Kurulu’nun Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini ve yönetim kurulu toplantısı Türkiye’de yapacaklarını söylediler. Şirketlere ortak olarak yatırım yapıyorlar” dedi.

Türkiye’ye özel takım

Türkiye için çok başarılı bir takım kuran ve önemli Türkiye analistleri olan şirketin ayrıca perakende, altyapı, lojistik gibi sektörlerle de ilgilendiğini kaydeden Çağlayan, şöyle konuştu: “Temasek bir taraftan finansman sağlarken, firmalara uluslararası tecrübe de sağlıyor. Bir nevi yatırım fonu şeklinde çalışıyorlar. Türkiye’yi çok canlı buldukları ve iç pazarıyla çok ilgili olduklarını söylediler.”

Olam pamuk için geliyor

Temasek’in iştiraki olan dünyanın tarım ve gıda sektöründe önde gelen firmalarından Olam’ın CEO’su ile de görüşen Çağlayan, “Türkiye’nin en büyük fındık ihracatçılarından Pro Gıda’yı almışlardı. Ceviz ve bademde de yatırım yapmak istiyorlar. Geçmişte Adana’da pamuk ticareti yaptılar, şimdi Türkiye’de kendi pamuklarını yetiştirmek istiyorlar. Afrika’da 1.5 milyar dolarlık gübre tesisi kuracaklar, Türk müteahhitlere yaptırmak istiyorlar. Türkiye’de de bu yatırımı yapabileceklerini söyledim” dedi.Singapur İçişleri, Ticaret ve Sanayi İkinci Bakanı S. Iswaran ise Çağlayan’ın ziyaretinin iki ülke arasında ileride yaşanacak gelişmeler açısından bir mihehk taşı olacağını söyledi. Iswaran, “Türkiye’nin uzun vadede büyüme potansiyelini çok ilgi çekici buluyoruz” dedi.

Verimsiz serbest bölgeler kapanacak

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, bazı serbest bölgelerin verilen tüm izinlere rağmen aktif olarak kullanılmadığını söyledi. Çağlayan, “Verimsiz serbest bölgeyi, yetkiyi vermişiz hiçbir şey yapmamışlar. Devletin vermiş olduğu imkânları haksız şekilde kullanıyorlar, bir nevi ‘hırsız’ diyebilirim. Bu tip bölgeleri kapatacağız. Serbest ticaret bölgelerini özel ekonomik bölge yapısına çevireceğiz” dedi. Singapur’da Jurong ve Sentosa adaları gibi özel ekonomik bölgeleri gezen Çağlayan, Türkiye’de de bu tür oluşumların başlatılması gerektiğini vurguladı.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı