Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sinema yazarlarının Oscar'ı Masumiyet'in

  Hürriyet Haber
  16 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ocak 1999 - 00:01

  Bu yıldan itibaren yeni bir kimlik kazanan Sinema Yazarları Derneği'nin (Siyad) geleneksel 'en iyiler' ödüllerini kazananlar önceki gece Emek Sineması'nda yapılan bir törenle sahiplerine verildi. Siyad'a bağlı 22 sinema yazarı tarafından belirlenen adaylar arasında, sinema yazarlarının Oscar galibi, En İyi Senaryo, En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yönetmen ödüllerini alan Masumiyet oldu.

  Deniz Türkali'nin mini konseriyle başlayan geceyi Siyad Başkanı Atilla Dorsay ve Deniz Türkali birlikte sundular. Atilla Dorsay yaptığı açılış konuşmasında sinema yazarları olarak ulusal sinemanın önemi üzerinde her zaman durduklarını, verecekleri ödüllerle bunu sürdürüceklerini belirtti.

  İlk kez düzenlenen ödül töreni küçük aksaklıklara rağmen başarılı bulundu.

  Ödül kazananların açıklanmasından sonra Susan Sarandon ile Julia Roberts'ın başrollerini paylaştığı StepMom adlı film gösterildi.

  Notlar

  Törenin en çok ilgi gören konuklarından biri Cem Yılmaz'dı. Fuayede kameraların bir dakika bile nefes aldırmadıkları Yılmaz, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'nü açıkladı ve verdi. Cem Yılmaz, tören sırasında yaptığı esprilerle konukları yine güldürdü.

  En İyi Senaryo Ödülü'nü vermek için sahneye çıkan ünlü romancı Orhan Pamuk'un açtığı zarf boş çıktı. Acaba, ödüle değer senaryo bulunamadı mı diye espriler yapılırken zarfın yanlışlıkla boş olarak kapatıldığı ortaya çıktı. Daha sonra yedek listeden ödülü Atilla Dorsay açıkladı.

  Ödüle aday gösterilen ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü veren Ceyda Düvenci ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nün adaylarından Cem Yılmaz, ödül vermekle yetindiler. Sinema yazarları son günlerin ilgi gören filmi Her Şey Güzel Olacak'a sadece müzik ödülü verdi.

  Ulusal sinemamızı her zaman desteklediklerini söyleyen sinema yazarlarının ödül töreninden sonra konuklara neden bir Amerikan filmini gösterdikleri dedikodulara sebep oldu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı