Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

Korku filmi denildi mi çoğu kişiden gelecek ilk tepki, "Aman çocuk kandırıyorlar" oluyor. Ancak işin içine "gerçek olaylardan esinlenilmiş" ifadesi girdiği anda bütün dengeler değişiyor. Sizin bizim gibi insanların, filmlere konu olabilecek kadar korkunç olaylar yaşamış olma ihtimali tüyleri ürpertmeye yetiyor.

Hürriyet Haber
21.04.2016 - 17:26

PopSugar, sinema tarihinde kült olmuş, gerçek olaylardan esinlenen 13 korku filmini ve bu filmlerin senaryolarına esin kaynağı olan olayları derledi.

İşte o 'gerçek' kabuslar...

Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

A NIGHTMARE ON ELM STREET (1984)
Kurbanlarını rüyalarında öldüren efsane karakter Freddy Kruger'ı hayatımıza sokan bu film için Wes Craven'ın Güneydoğu Asya'da meydana gelen bir dizi açıklanamayan ölümden esinlendiği söyleniyor. Los Angeles Times'ın o dönemki bir haberinde "Güney Asyalı mültecileri uykularında öldüren, nadir bir bela"dan bahsediliyor. 1981'de yayımlanmış bir New York Times haberinde ise "kabus ölümü sendromu" olarak adlandırılan bir gariplikten bahsediliyor. Habere göre bu sendromdan mustarip bireylerin ölüm nedeni "kabusların yarattığı korku". Yani her ne kadar Freddy Kruger kurgusal bir canavar olsa da, kurbanlarını öldürme yolu çok gerçek ve bir o kadar da esrarengiz bir olgu.

Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

TEXAS CHAINSAW MASSACRE (1974)
Film vizyona girdiğinde "gerçek bir olay" diye pazarlandı. Ancak filmde anlatılanlar aslında gerçek hayatta yaşanmış değil. Bununla birlikte Leatherface karakteri büyük oranda, Edward Gein isimli seri katilden esinlenilerek oluşturulmuş. Gein'in insan derilerinden çok sayıda eşya yaptığı ifade ediliyor. Bu eşyalar arasında çöp kutusu, tayt, kemer, önlük, abajur ve maske gibi kabuslarınıza girecek örnekler var.

Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

PSYCHO (1960)
Mevzubahis seri katilimiz Edward Gein, öyle bir seri katilmiş ki Norman Bates'e de esin kaynağı olabilecek kadar korku öğesi yaratmış. NPR'ın hazırladığı kapsamlı Psycho belgeseline göre, Gein, olayların meydana geldiği kente çok yakın yaşayan kurgu yazarı Robert Bloch'u çok heyecanlandırmış. Bloch, gazetelerde okuduklarından hareketle 'Psycho' romanını kaleme almış. Sonrası malum, Alfred Hitchcock senaryoyu romandan çıkararak bir külte dönüştürdü.

Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

THE SHINING (1980)
Stanley Kubrick'in The Shining'i çekerken, Stephen King'in aynı adlı romanından harekete geçtiğini biliyoruz da, Stephen King'in Overlook Hotel'i kurgulamasına sebep olan neydi? ABD'nin Colorado eyaletindeki Estes Park kentinde bulunan The Stanley Oteli... Otelin sitesinde çok sayıda korkunç hikayeyle birlikte King'in otelde kaldığından da bahsediliyor: "Burada bir gece kalmak, King'in en büyük üçüncü eserine ve ilk kalın kapaklı çoksatarına ilham vermek için yeterliydi."

Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

THE CONJURING (2013)
The Conjuring'de çok sayıda gerçek hayat bağlantısı var. Örneğin Perron ailesi gerçekten de somut bir biçimde gözlemlenebilen çok sayıda korkunç olay yaşamış. Dahası Ed ve Lorraine Warren da paranormal olayları araştırmış gerçek insanlar.

Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

THE EXORCISM OF EMILY ROSE (2005)
Emily Rose'un hikayesi, Almanya'da yaşayan Annaliese Michel isimli genç kadının hikayesinin çok gerçekçi bir uyarlaması. Washington Post'un haberine göre, Michel'in 1976'da açıklanamayan bazı güçlerin kontrolüne girdiği öne sürülüyor. Genç kızın başına böyle bir şey geldiğinden ilk şüphelenen kadın, genç kızın bir hac ziyareti sırasında, Hz. İsa'nın portresinin yanından geçmeyi, kutsal sudan içmeyi reddettiğini ve çok ama çok kötü koktuğunu" ifade ediyor. Bir şeytan çıkarma girişimin ardından Michel açlıktan ve susuzluktan ölüyor. Anne babasıyla iki papaz da tıpku filmde olduğu gibi yargılanıyor ve kasıtsız adam öldürmekten suçlu bulunuyor.

Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

THE HILLS HAVE EYES (2006)
Sawney Bean efsanesini hiç duymuş muydunuz? Söz konusu hikayenin başlangıcı 1775 yılına kadar gidiyor. BBC'ye göre olaylar İskoçya'da başlıyor. Bean'in çoğu aile içi ilişkilerden doğmuş 48 üyeli bir kabile kuran Kaledonyalı bir yamyam olduğu söyleniyor. 25 yıllık 'iktidarı' boyunca Bean ve kabilesi binden fazla insanı öldürüp yemiş. Wes Craven, The Hills Have Eyes'daki esin kaynağının Sawney Bean efsanesi olduğunu açık açık söylüyor. Filmde olan bitene bakılırsa inanılmayacak gibi de değil.

Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

THE EXORCIST (1973)
Listemizdeki bir başka kitap uyarlaması... William Peter Blatty imzalı, 1971 tarihli romanın esin kaynağı ise "Roland Doe" sahte adıyla anılan küçük bir çocuk üzerinde 1949'da uygulanan 'şeytan çıkarma' ayini. Roland'la ilgili internette çok sayıda hikaye var. Burada, çocuğun vücudundaki tuhaf kamçı izlerinden, kutsal her şeye karşı nefretinden, zaman zaman kullandığı genizden gelen sesinden bahsediliyor. Smithsonian Channel'ın belgeselinde söz konusu ayine tanık olanların ifadeleri bile var.

Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

ANNABELLE (2014)
The Conjuring'deki olayların öncesini anlatan bu filmde anlatılanların çoğu uydurma. Ancak Annabelle'in The Conjuring'e girişi çok gerçek. Ed ve Lorraine Waren'ın resmi internet sitesinde Annabelle'in hikayesi ayrıntılarıyla anlatılmış. Bebeğin hareket edişi, bıraktığı botlar ve diğer korkunç olaylar gerçek. Bebek ise aslında şu an Warren'ların Okült Müzesi'nde tutulan bir bez bebek.

Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

THE AMITYVILLE HORROR (1979)
Jay Anson'ın 1977 tarihli romanından uyarlanan film, Lutz ailesinin korkunç gerçek hikayesini anlatıyor. ABC News'de konuyla ilgili hazırlanan bir haberde, filmin nerelerinin gerçek, nerelerinin kurgu olduğu net bir biçimde anlatılıyor. Buna göre, "Evde yaklaşık bir yıl önce korkunç olaylar yaşandı. 23 yaşındaki Ronnie DeFoe, evin odalarında dolaşarak anne babasını ve dört kardeşini öldürdü". Ailenin babası George Lutz, ne yaparlarsa yapsınlar evi ısıtamadıklarından şikayet ediyor, diğer aile üyeleri tuhaf seslerden ve kokulardan bahsediyordu. Kapılar kendi kendine kapanıyor, George Lutz, her sabah tam 3.15'te yani DeFoe'nun cinayetleri işlediği saatte tuhaf bir biçimde uyanıyordu. Lutz ailesi olan bitene 28 gün dayanabildi, sonra evden taşındı.

Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

THE HAUNTING IN CONNECTICUT (2009)
Film çok gerçek ve çok rahatsız edici olayları temel alıyor. People dergisinin aktardığına göre, Carmen Reed'in oğlu gerçekten kanser hastasıydı. Bütün aile, "farklı formlarda karşılarına çıkan, kendilerini tokatlayan, sıkıştıran ya da tehdit eden kötü bir güçten" bahsediyordu. Reed, "Oğlum kalçalarına kadar uzun saçlı bir adam görmeye başladı. Her gün gelip oğlumla konuşuyordu. Bazen tehdit ediyor, bazen de gelip sadece adını söylüyordu" diye anlatıyor.

Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

OPEN WATER (2003)
Filmde yaşanan olaylar, bir dalış gezisinde denizde unutulan ABD'li Tom ve Eileen Lonergan çiftinin yaşadıklarını anlatıyor. Guardian'a göre, 1998'de meydana gelen olayda, çift kaybolduktan sonra birkaç kanıt parçası bulundu. Lonergan'ların sonunu getirenin bir köpekbalığı olduğu hiç kesinleşmedi ama cesetleri de hiç bulunamadı.

Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

DELIVER US FROM EVIL (2014)
Eric Bana'nın filmde canlandırdığı karakterin esin kaynağı Ralph Sarchie isimli bir polis. USA Today'in aktardığına göre "ruhani ayinlere katılan bir şeytan bilimci" olduğunu iddia ediyor. Hatta birçok paranormal olayla ilgili kendi kitabını bile yazmış. Filme temel oluşturan da aslında bu kitap. Sarchie'nin kitabında yer verilen olayları doğrulaması zor, sorgulaması ise çok kolay. Ancak Sarchie, anlattıklarının hepsinin gerçek deneyimlerden kaynaklandığı yönünde ısrarcı.

Yayınlanma Tarihi : 21.04.2016 - 17:17


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün