Gündem Haberleri

GÜNDEM

    Sinema- Tarih Buluşması başladı

    Hürriyet Haber
    13.11.2001 - 10:43 | Son Güncelleme:

    Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı'nın düzenlediği Sinema Tarih Buluşması, sinemaseverlerle buluşuyor. "Hoşgörüsüzlük ve İnsan Hakları" temasını işleyen festival, 23 Kasım'a kadar sürecek.

    Tüm dünyanın kanlı ve karmaşık bir süreç yaşadığı şu günlerde 'Hoşgörüsüzlük' temasını işleyen festival, "savaş acılarının, soykırım olaylarının, çifte standart politikalarının, siyasal, sosyal ve ekonomik nedenlerle bireylerin ve toplumların karşı karşıya kaldığı insan hakları ihlallerinin perdeye yansıtılması ve tarihin  günümüze ışık tutulmasını" amaçlıyor.

    Dünyanın çeşitli ülkelerinden 80 filmin katılacağı festivaldeki tüm gösterimler ücretsiz olarak izlenebilecek.

    Açılış Amelie adlı filmle

    Festivalin açılışı 16 Kasım'da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda. Sunuculuğunu Tamer Levent'in üstlendiği gecede açılış filminden önce Beyhan Murphy'nin sanat yönetmenliğini üstlendiği Modern Dans Topluluğu, "Hoşgörüsüzlük ve İnsan Hakları" konularını ele alan bir gösteri sunacak.


    Daha sonra sırada açılış filmi Amelie var. Sinemaseverlerin Marc Caro ile birlikte yönettiği Şarküteri (Delicatessen) ve Kayıp Çocuklar Kenti (The City of Lost Children) adlı filmleriyle tanıdığı Fransız yönetmen Jean Pierre Jeunet'nin imzasını taşıyan Amelie, aşkı keşfeden bir genç kızın öyküsünü anlatıyor. Filmin başrollerinde sinemaseverlerin La Haine (Nefret) ve Les Rivieres Pourpres'ın (Koyu Kızıl Nehirler) yönetmeni olarak tanıdığı Mathieu Kassovitz ile genç oyuncu Audrey Tautou var. Bu yıl içinde katıldığı uluslararası festivallerde bir çok ödül kazanan Amelie, en iyi yabancı film dalında da Oscar adayı.

    Kapanış gecesinde Mercan Dede Konseri

    Festivalin kapanış töreni 23 Kasım 2001 Cuma günü saat: 19.30'da yine "Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Anadolu Salonu"nda. Mercan Dede olarak bilinen DJ Arkın Allen'in temaya uygun olarak vereceği bir konserin ardından festivalin yarışma bölümünde ödül kazananlar açıklanacak ve plaketleri verilecek.

    4. Sinema Tarih Buluşması sekiz ana bölüm altında toplanıyor:

    Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması
    Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Yarışması
    İnsan Hakları
    Hoşgörüsüzlük
    Bir Ustaya Saygı: Klaus Maria Brandauer
    Bir Ülke Bir Sinema: Polonya
    Bir Kuzey Sineması: Hollanda
    Yönetmenlerin Gözüyle Ermenistan Sineması

    Şimdi kısaca bu bölümlerde yeralan filmlere bir göz atalım:

    Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

    Tarih ana teması etrafında son üç yılda çekilen filmlerin yeraldığı bu bölümde dünyanın değişik ülkelerinden 12 film ödül için mücadele edecek. Bu bölüme katılan filmler şunlar:

    Boesman & Lena John Berry/ Fransa
    Duygusal Yazgılar (Les Destinees Sentimentales) Olivier Assayas/Fransa / İsviçre 
    Sarı Kirazlar (White Cherries)  Leopeold Lummerstorfer/Avusturya
    Gerçeğin Sözcüleri (Speakers Of Truth) Karim Traidia/Fransa / Hollanda 
    Anlaşıldı mı Arkadaşım? (Is It Clear My Friend) Dejan Acimovic/Hırvatistan
    ...  Adası (Fuckland) Jose Luis Marques/Arjantin 
    Eşikteki Şeytanlar (Devils On The Doorstep)Jianlg Wen/Çin
    Yakarış (Invocation) Hector Faver/İspanya
    Pencereden Uzak Dur (Keep Away From The Window) Jan Jakub Kolski/Polonya 
    Yaşam Pınarı (The Spring Of Life) Milan Cieslar/ Çek Cumhuriyeti
    Tüyden Hafif (Lighter Than Air) Tigran Xmalian/Ermenistan 
    Ülke Manzaraları (Landscape) Martin Sulik/ Slovak Cumhuriyeti

    Uluslararası Kısa Film ve Belgesel Film Yarışması

    Bu bölümde, Aborginiler'den Kızılderililere, Güney Afrika yerlilerinden Musevilere, Balkanlar'da yaşanan olaylardan Çeçenistan'a  uzanan geniş bir yelpazede dünya halklarının yaşadığı acıları perdeye aktaran, son beş yılda yapılmış kısa film ve belgesel filmler gösterilecek.

    Bu bölümde yarışan filmler:

    Amerikan Çingenesi  (American Gypsy) Jasmine Dellal - USA
    Bir Gerillanın 50 Yılı  ( 50 Years Of A Guerilla Warfare) Yves Billon - Fransa
    Savaşla Tek Başına (Alone With The War) Daniele Arbid - Fransa / Belçika
    Kan ve Umut Mevsimi  (Seasons Of Blood & Hope) Lars Johansson - Danimarka
    Büyükbabanın Devrimi (Grandfather's Revolutions) Peter Hegedus - Avustralya
    Zygielbojm'un Ölümü (The Death Of  Zygielbojm) Dzamila Ankşiewi - Polonya
    Sabath/ Gili Gaon - İsrail
    Yaşasın Timor'lu Lorosae (Viva Timor Lorosae) Lyndal Barry - Avustralya
    Kapalı Gözler Ardında (Behind Closed Eyes) Duco Tellegen - Hollanda
    Göçmenler (Settlers) Sean McAllister - İngiltere
    Ölüm Yolu  (Blood Road) Gunilla Bresken - İsveç

    Beyazperdede İnsan Hakları

    Bu bölümde dünlanın çeşitli yerlerinde insan haklarını konu alan olayları anlatan filmler yeralıyor.

    Hava Atışı (Sky Hook) Ljubisa Samardzic/Yugoslavya
    Harison'un Çiçekleri (Harrison's Flowers) Elie Chouraqui/Fransa 
    Hanele Karel Kachyna/ Çek Cumhuriyeti
    Son Sözleşme (The Contract)Börje Hannson Norveç / İsveç 
    The Red Riben (Kırmızı Kurdele) Ebrahim Hatamikia/ İran
    İyi Akşamlar Mr.Wallenberg (Goodevening Mr. Wallenberg) Kjell Grede/İsveç 
    Çöl Fırtınasının Gizli Savaşları (Hidden Wars Of Desert) Gerard Ungerman/Amerika
    Amerikan Çingenesi (American Gypsy)Jasmine Dellal/Amerika
    Kanlı Yol (Blood Road) Gunilla Bresken/İsveç 
    Adalet (Justice) Oliver Ballande/Fransa
    Yaşam Devam Ediyor (We'll Be Keeping On) Wolfgang Ettlich/Almanya 
    Öfke ve Düş (Convicy Rage And Reviere)Jean Pierre Krief/Fransa 
    Duvarımız (Our Wall) Panikos Hrisantu/Niyazi Kızılkaya/ Kıbrıs
    Duvarlar Can Candan/Türkiye
    Yaralı Ruhlar (Wounded Souls)Lars R. Jensen & Jakub Heinesen/Danimarka 
    Gölgedeki Direnişçiler (Resistans From The Shadows)Goran Markovich /Fransa / Yugoslavya 
    Vadi (The Valley)Don Reed/İngiltere 
    Başkana Mektup (Mr. Le President, Je Vous Fais Une Lettre)Alain Taileb/Fransa 
    Mayın Tarlası (Minefield)Garry Lane/ Almanya 
    Şehit (Shadeed) Dan Setton/İsrail 
    Bir Teröristin Öyküsü (Mikdad: A Terrorist's Account) Dan Setton/İsrail

    İnsan Hakları Özel Gösterimi

    Victoire Nadine Trintigr/Fransa 
    Paris Komünü (La Commune)Peter Wtkins/Fransa 

    Tanıklıklar

    Bu bölümde tarih boyunca sosyal ve politik nedenlerle halkların yaşadığı dramlar, bu dramları yaşamış insanların tanıklıkları ile izleyiciyle buluşacak.

    Riben Guizi: Şeytanın Askerleri (Riben Guizi: Devil's Soldiers)Minoru Matsui/Japonya
    Korkma (Fear Not)Stefanie Krug & Fritz Pop/Almanya
    Gerilla Savaşında 50 Yıl(50 Years Of Guerilla)Yves Billon/Fransa
    Ceza (The Punishment)Goran Rebic/Avusturya
    Violeta Friedman Hector Faver/İspanya
    Struma Radu Gabrea/Romanya 
    Kalabalıkken (When It Was Crowded)Nihan Gider/Türkiye

    Bir Ülkede Demokrasi Mücadeles: Kore

    Güney Kore sinemasına kısa bir bakış özelliği de taşıyan bu bölümde, ana temaya uygun olarak dört film yer alacak. Kore Halkının demokratik mücadelelerinin anlatıldığı ve belgesel filmlerin yer aldığı bu bölümde, gösterilecek olan filmler Kore'nin demokrasi savaşımına gerçekçi bir açıdan bakıyor.

    Doomealee, İlk Adım (Doomealee, The Very First) Hong Hyung Sook /Kore 
    Demokrasi Ayaklanması (Democracy Uprising)Park Doo Byung/Kore 
    Halkın Gücü (Power Of People)Oh Jung-Hun/Kore 
    İsyan Günleri (Days Of Human)Tae Jun-Sik/Kore 

    Savaş Sonrası

    Özellikle yakın dönem savaşlarda yaşanan dramların, halkın özellikle de çocukların üzerindeki etkilerinin anlatıldığı bu bölümde Fransa, Macaristan, Belçika ve Kolombiya yapımı toplam altı film yer alacak.

    Kosova Ertesi Yıl (Kosova The Year After)Bernard Debord/Fransa 
    Kosova Çocukları 2000 (Children Kosova 2000)Ferench Moldovany/Macaristan
    Asma Yaprağı ve Gül (The Vineleaf & The Rose)Nick Thorpe/Macaristan 
    Savaşla Gelen Yalnızlık (Alone With The War)Daniele Arbid /Fransa / Belçika 
    Gezgin Ruhlar Ülkesi (Land Of The Wandering Soul)Rithy Pan/Fransa / Kolombiya 
    20000 Moujik: Farketmez (20000 Moujiks Sans Importance) Patrick Le Gall/Fransa 

    Hoşgörüsüzlük

    Bu bölümde daha önce ülkemizde de gösterime girmiş Milcho Manchevski'nin 1994 yılında Venedik Film Festivalinde Altın Aslan ödülünü alan "Yağmurdan Önce / Before The Rain"; Tomris Giritlioğlu'nun "Suyun Öte Yanı" filmlerinin yanı sıra seyirci ile ilk kez buluşacak olan bir çok filmde yer alacak. Michael Haneke'nin ülkemizde, Kasım ayının son haftası gösterime girecek olan filmi 2001 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ve En İyi Kadın ve Erkek oyuncu ödülünü alan "Piyanist / La Pianiste"  filminin yanı sıra Azerbaycan'dan, İsrail'e, Çek Cumhuriyeti'nden Danimarka'ya 12 ülkeden Hoşgörüsüzlük temalı toplam 15 film gösterilecek.

    Yağmurdan Önce (Before The Rain) Milcho Manchevski/Macaristan/ İngiltere / Fransa
    Piyanist (Piano Teacher) Michael Haneke /Avusturya / Fransa 
    Zorlu Yolculuk (The Pilmirage Of Students)Drahomira Vihanova/Çek Cumuriyeti/ Fra. / Slov. 
    Suyun Öte Yanı Tomris Giritlioğlu/Türkiye 
    Vulcan Junction Eran Riklis/İsrail
    Düğün (The Wedding)Leidulv Risan/ Norveç
    Özgürlük Çetesi (The Freedom Gang) Leyla Assaf Tengroth /İsveç
    Barikatlar (Klisti Dromi)Stavios Ioannou/Yunanistan
    Umutsuz Saatler (Desperate Hours)Victoria Barrett/Amerika 
    Ben Kendimin Patronu (Me, My Own Boss)Niki List/Avusturya
    Atla, Zıpla, Sıçra (Hop,Skip& Jump)Srdjan Vuletic/Slovenya 
    Kayıp Oğullar (Lost Sans)Frderick Von Krusents/Almanya
    Metropoller (Megacities)Michael Glawogger/Avusturya 
    Ötekiler (Others)Taylan Sezginer /Türkiye

    Bir Ülke Bir Sinema: Polonya

    Festival'de, her yıl bir ülkenin konuk olduğu "Bir Ülke Bir Sinema" bölümünün bu yıl ki konuk ülkesi Polonya... Polonya Sineması, Festival'de; Polonya'nın usta yönetmenleri arasında yer alan Zanussi ve Wajda  filmlerinin yanı sıra, Polonya'nın genç yönetmenlerinin örnekleri ile yer alacak. 
    Sessiz Bir Yıl (A Year Of The Quiet Sun) Krzysztof Zanussi
    Kutsal Hafta (Holly Week) Andrzej Wajda
    Vadedilmiş Toprak (Korczak) Andrej Wajda
    Yakarışımı Duy ! (Hear My Cry )Maciej Dygas
    Avusturya (Austeria) Jerzy Kawalerowicz
    Gelen Bahar (The Spring To Come) Filip Bajon
     
    Bir Kuzey Sineması: Hollanda

    Hollanda Başkonsolosluğu'nun katkılarıyla "Hollanda Sineması"ndan ana tema çerçevesinde  seçilen uzun metraj ve belgesel filmlerinin yer aldığı bu bölümde şu filmler yeralıyor:

    Gerçeğin Sözcüleri  ( Speakers Of Truth) Karim Traidia
    Beyaz Adamın Topraklarında (In A White Man's Land) Kim Landstra
    Kahretsin Nasıl Kurtuldular ? (How The Hell Did They Survive?) Trix Betlam
    Babamın Evinde (In My Father's House) Fatima Jebli Ouazzani
    Kapalı Gözler Ardında (Behind Closed Eyes) Duca Tellegen
    Sevgili Avrupa (Dear Europe) Ingeborg Beugel Cees Overgaauw
    Angelo'nun Filmi (Angelo's Film) Peter Forgacs

    Ermenistan Sineması

    Gösterimleri, Festival çerçevesinde Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Sinema Merkezi Salonu'nda yapılacak olan  ve "Ermenistan Sineması" başlığı altında gerçekleştirilecek bu bölüm,  Ermeni Yönetmenlerin uzun metraj, belgesel ve kısa filmlerinden oluşan bir paketi izleyici ile buluşturacak.

    Siyah ve Beyaz (Black & White) Tigran Xmalian
    Ligter Than Air /Tigran Xmalian
    Hayaller/ Armen Dovlatyan
    Son Kolaj / Rouben Gueverkiantz
    The Calender /Atom Egoyan
    Animasyon /Robert Shokyans
    Narın Rengi /Sergei Parajanov
    Shadows Of Forgotten/ Sergei Parajanov
    The Legend Of Suram/ Sergei Parajanov
    Kiev Freskleri/  Sergei Parajanov  

    Bir Ustaya Saygı: Klaus Maria Brandauer

    Dünya sinemasının önde gelen aktörlerinden biri olan Klaus Maria Brandauer adına düzenlenen bu özel bölümde aktörün Istvar Szabo yönetiminde rol aldığı üç film yeralıyor: Mefisto, Albay Redl ve Hanussen.

    Yan Etkinlikler

    Festival kapsamında film gösterimlerinin yanısıra paneller de düzenlenecek. "1000 Yıllık Beraberlik Türkler ve Ermeniler" konulu panelde, Türkiye'de ilk kez uluslararası tarihçi ve sanatçılar "beraberliğe" kültür ve tarih perspektifinden bakıyorlar... Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın yöneteceği panel 21 Kasım saat 17:00'de Pera Palas'ta. Panele Fransa, Ermenistan ve Türkiye'den katılacak olan tarihçi ve sanatçılar Türkiye'de ilk kez kültürel bir platformda biraraya geliyorlar.

    Festival Sinemaları

    ·  Beyoğlu Atlas Sineması
    ·  Sinema TÜRSAK- Levent
    ·  Atatürk Kültür Merkezi
    ·  Fransız Kültür Merkezi
    ·  Goethe Institut - Alman Kültür Merkezi
    ·  Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu

    Sinema Tarih Buluşması ile ilgili ayrıntılı bilgi için: 251 67 70

     

     

    Etiketler:
    

    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı