Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sinema okumaya gidiyordu

  Hürriyet Haber
  31 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 31 Temmuz 1999 - 00:01

  Yunanistan'a kaçmak isterken yakalanan televizyon oyuncusu Görkem Turgut'un babası Ferit Turgut, ‘‘Oğlum Fransa'ya, sinema eğitimi görmeye gidiyordu’’ dedi. Turgut, oğluna pasaport verilmediği için kaçak yolu düşündüğünü söyledi.

  Yasadışı örgüt militanı olduğu ve Yunanistan'a kaçmak isterken yakalandığı iddia edilen televizyon oyuncusu Görkem Turgut'un babası, 25 yıllık sinema yapımcısı Ferit Turgut, oğluna ‘Terörist’ damgası yapıştıranlara isyan etti.

  Ortada bir operasyon olmadığını söyleyen Turgut ‘‘Sinema televizyon dalında yüksek öğrenim yapmak amacıyla Fransa'ya gitmek isteyen oğlum, kendisine pasaport verilmediği için kaçak olarak gitmeye karar vermiş. Oğlum ve yanındaki Iraklı mülteciler, dolandırıldıklarını anlayınca kendi arzularıyla teslim oldular. Tüm hayatını sinema üzerine kuran oğlum Görkem'in ne PKK ne de herhangi bir yasadışı örgütle hiçbir bağlantısı yoktur’’ dedi. Başrolünde Şener Şen'in oynadığı ‘Çıplak Vatandaş’ isimli sinema filminin de aralarında bulunduğu birçok başarılı yapıma imza atan 25 yıllık film emekçisi Ferit Turgut, ‘‘Çocuğuma bu haince yakıştırmayı yapanların ortaya çıkarılmalarını istiyorum’’ dedi.

  Ferit Turgut, Görkem'in 16 yaşındayken yasadışı pankart yazmak ve asmak suçundan gözaltına alındığını, Adli Tıp Kurumu'nun ekspertiz raporunda pankarttaki yazıların oğluna ait olup- olmadığının tesbit edilememesine rağmen, Görkem'in 3 ay cezaevinde kaldıktan sonra 4 Haziran 1996 yılında tahliye olduğunu anlattı. Turgut, oğlu hakkında yasadışı MLKP örgütü üyelerine yardım ve yataklık yapmak suçundan 2 yıl 6 ay ağır hapis cezası istendiğini ancak 1996'dan beri Yargıtay'da olan kararın 1 ay önce onandığından habersiz olduklarını belirtti. Adaleti sorgulamadığını ancak eğer PKK militanı ise oğlunun neden tahliye edildiğini soran Ferit Turgut ‘‘Görkem, demokrat bir çocuktu. Buna rağmen tahliyesinden sonra sigara karşıtı bir eylemde dahi bulunmadı’’ dedi.

  İsyancılar naklediliyor

  Zonguldak'ın Beycuma beldesindeki Özel Tip Cezaevi'nde isyan başlatan tutuklu ve hükümlüler, çarşamba ve perşembe günleri 34 saat süren eyleme son vermelerinin ardından, cezaevinde idari ve adli soruşturma başlatıldı.

  Zonguldak Cumhuriyet Başsavcı Vekili Nazmi Mardinoğlu, hem eylemci tutuklu ve hükümlülerin, hem de rehin alınan cezaevi görevlilerinin soruşturma kapsamında olduğunu açıkladı. İsyanın 9 elebaşının Kastamonu, Kırklareli ve Tekirdağ cezaevlerine nakledileceği bildirildi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı