Sinema

Mevlüt TEZEL
04.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme :

Dalga geçtiği filmlerin listesi yine kabarık

Scary Movie 4
/images/100/0x0/55ea7e13f018fbb8f8838501
Yön: David Zucker

Oyn: Anna Faris, Regina Hall, Craig Bierko

KOMEDİ KORKU

Korkunç Bir Film 4

Başta korku ve gerilim türleri olmak üzere, popüler Hollywood filmlerini ti’ye alan çılgın komedi serisi Korkunç Bir Film’in dördüncüsü uzun bir bekleyişin ardından vizyonda. Espri konusunda sınır tanımayan, milyonların gönlünde taht kurmuş en dramatik yapımlarla bile gözünün yaşına bakmadan amansızca dalga geçen serinin yeni halkasının konusu şöyle:

Saf ve naif kızımız Cindy Campbell (Anna Faris) bu kez hastabakıcılığa kafayı takmıştır. Cindy, hayaletlerin cirit attığı çok eski bir evde yaşayan ürkütücü görünümlü yaşlı bir kadının (Cloris Leachman) yanında çalışmaya başlar. Komşu evdeki yakışıklı gencin cazibesine kapılan Cindy, çok geçmeden dünyayı ele geçirmeye niyetli uzaylı yaratıkların tehdidine maruz kalır. Hemen harekete geçer ve çok uzaklardan gelen mesajları deşifre etmeye çalışır. Dünyamızı kitlesel bir yıkımdan kurtarmaya çalıştığı bu onurlu mücadele sırasında, küstah ve cüretkár kör kızlarla, kasaba delileriyle, uçuk kaçık rapper’larla, tuhaf görünümlü makinelerle, uzaylı yaratıklarla, hatta Oprah ile karşılaşır.

"Korkunç Bir Film"in dördüncü macerasında ti’ye alınan filmler listesi yine kabarık. Kimler yok ki: "Dünyalar Savaşı" (War of the Worlds), "Garez" (The Grudge), "Köy" (The Village), "Testere" (Saw) ve "Testere 2" (Saw 2), "Milyon Dolarlık Bebek" (Million Dollar Baby), "Brokeback Dağı" (Brokeback Mountain).

Serinin daha önceki filmlerinde olduğu gibi yine yıldız isimleri izleme fırsatı da bulacağız. Bu ünlüler arasında Carmen Electra, Shaquille O’Neal, Michael Madsen, Dr. Phil, Bill Pullman, Chris Elliott, Molly Shannon, Anthony Anderson, Kevin Hart, Young BloodZ yer alıyor. ABD Başkanı rolünde ise Leslie Nielsen var.

Wayan Kardeşler’in başlattığı bu çılgın serinin üçüncü filminde devreye giren, kendisini "Halen hayatta olan ve çalışan en yaşlı komedi yönetmeni" olarak tanıtan David Zucker, son bölümde de yönetmenliği üstleniyor. Senaryo Craig Mazin ile Jim Abrahams’a ait.

Sadece popüler Hollywood filmlerini ti’ye almakla yetinmeyen, güncel olaylarla, pop kültürü ikonlarıyla, müzik yıldızlarıyla da dalgasını geçen Korkunç Bir Film 4, her zaman olduğu gibi yine sınırları zorlayan çılgın bir espri anlayışı sunuyor. Bazılarını rahatsız edebilir.

Romantikler sakın kaçırmasın

The Lake House
/images/100/0x0/55ea7e13f018fbb8f8838503
Yön: Alejandro Agresti

Oyn: Keanu Reeves, Sandra Bullock, Shohreh Aghdashloo

ROMANTİK DRAM FANTASTİK

Göl Evi

Sandra Bullock ve Keanu Reeves, her ikisini de yıldız yapan Hız Tuzağı’ndan (Speed) tam 12 yıl sonra tekrar bir arada. Göl Evi, Pulitzer ödüllü yazar David Auburn’ün "The Lake House" romanından uyarlanan, 2000 yapımı Güney Kore filmi "Il Mare"nin Hollywood usulü yeniden çevrimi.

Filmin konusu şöyle: Hayatında bazı değişiklikler yapmak isteyen Doktor Kate (Sandra Bullock), hasta trafiğinin yoğun olduğu Chicago’da bir hastanede çalışmayı kabul eder. Kate’i üzen tek bir şey vardır o da; kendini sığınağında gibi hissettiği, göl kıyısındaki evinden ayrılacak olmasıdır. Yola çıkmadan önce evin bir sonraki sakini için posta kutusuna bir not bırakır. Kendisine gelen mektuplar için yeni adresini ve kapının üzerindeki gizemli pati izlerinin kendisi taşınırken de orada olduğunu yazar. Evin yeni kiracısı Alex Wyler (Keanu Reeves), Kate’in notunu bulur. Ona yazdığı mektupta, evde kendisinden önce kimsenin oturmadığını, pati izlerini nereden bildiğini sorar. Kate ve Alex göl evinin posta kutusu aracılığıyla yazışmayı sürdürürken, inanılmaz ve imkansız bir şekilde iki ayrı yılda yaşadıklarını fark eder. Aralarında böylesine sıradışı bir bağ oluşan genç kadın ve erkek, haftalar geçtikçe kendilerini birbirlerine daha çok açar.

Sandra Bullock’un yapım hakkında görüşleri şöyle: "Film, doğru kişiyi bulmak için kendimizce verdiğimiz kararları, olasılıkları ve imkansızlıkları konu alıyor. Sizi imkansıza ve her türlü engeli aşmak için bağlantıların gücüne inanmaya davet ediyor. Çünkü bu iki insanın bir yol bulmasını çok istiyorsunuz".

Keanu Reeves ise; "Bir araya gelişleri öylesine orijinal ve yürek ısıtıcı ki. Burada ben kahraman, o da zor durumdaki kadın değil. Kendilerini bir bütün hissetmek için birini ya da bir şeyi arayan iki insanı da konu almıyor; beraberce yeni bir şey yaratabileceklerini keşfeden iki insanı konu alıyor."

İki ayrı zamanda yaşayan iki insanın, birbirine gönlünü kaptırması gibi sıradışı bir aşk öyküsüne sahip Göl Evi, aşkın akıl almaz doğası üzerine odaklanıyor. Romantik filmlerden hoşlananlar kaçırmasın.

Çocuklara çizgi gerilim

Monster House

Yön: Gil Kenan

ANİMASYON KOMEDİ GERİLİM

Canavar Ev

Oscar’lı yönetmenler Robert Zemeckis ve Steven Spielberg’ün yapımcılığını üstlendiği Canavar Ev, gerilim ve komediyi harmanlayan öyküsüyle dikkati çekiyor. Hareketsel-kavrama animasyonu adı verilen son teknoloji ürünü çekim tekniğiyle hazırlanan Canavar Ev, korku filmlerinin vazgeçilmez malzemesi perili, gizemli ev temasını işliyor. Filmin konusu şöyle:

Çocuklukla ergenlik arasındaki rahatsız döneme sıkışıp kalan 12 yaşındaki DJ Walters, ihtiyar Nebbercracker’ın evinde bir tuhaflık olduğunu kafasına takmıştır. Çünkü evin bahçesinde sürekli bir şeyler kaybolmaktadır: Basket topları, bisikletler, oyuncaklar ve evcil hayvanlar. Cadılar Bayramı arifesidir. DJ ve arkadaşı Chowder’ın basket topu bu gizemli evin bahçesine düşer. İki kafadar, eve küçük bir gezi yapmaya karar verir. Onlara Jenny de katılır. Evin yeni arkadaşları Jenny’yi yutmaya çalıştığını söylediklerinde bu korkmuş üçlüye kimse inanmaz. Artık gerekli araştırmayı yapmak üç çocuğa kalmıştır. Üç kafadar güçlerini birleştirerek bu canlı eve karşı mahalleyi Cadılar Bayramı geçidinde güvenli bir yer haline getirmeye karar verirler. Dozajı ayarlanmış gerilimli öyküsüyle küçük izleyicilere farklı tatlar sunmayı hedefleyen Canavar Ev, yetişkinlerin de ilgisini çekebilir. Sonuçta projenin yapımcıları Robert Zemeckis ve Steven Spielberg gibi iki usta isim.

Safkan aksiyon bu filmde

Fearless


Yön: Ronny Yu

Oyn: Jet Li, Jon T. Benn, Collin Chou

AKSİYON DRAMA

Korkusuz

Film, efsanevi dövüş sanatı ustası Huo Yuanjia’nın yaşamını konu alıyor. Yapımcısı, Uzakdoğu dövüş sporlarını, bale estetiğinde perdeye taşıyarak, aksiyon tutkunlarını mest eden "Kahraman" (Hero) ile aynı. Başrolde Uzakdoğu dövüş sporları denince akla ilk gelen isimlerden, karizmatik oyuncu Jet Li var.

Gerçek bir öyküden yola çıkan Korkusuz’un konusu şöyle: Babasının bir dövüş sırasında herkesin önünde yenilmesinden büyük bir utanç duyan küçük Huo, dövüş konusunda en iyi olmayı kafasına koyar. Babası, mükemmel bir dövüşçü olmasına rağmen, oğlunu dövüş sporları konusunda eğitmek istememiştir. Ancak Huo, babasını bile geride bırakmakta kararlıdır. Huo’nun kibiri tüm ailesini bir intikam saldırısında kaybetmesine neden olur. Şehri terk eder. Tüm umudunu kaybettiği sırada büyükanne Sun ve kör torunuyla tanışır. Bu insanların yardımıyla hayata tekrar sarılan Huo, uğrunda dövüşülecek değerli keşfeder ve dövüş turnuvasına katılmak üzere terk ettiği kente döner...

Korkusuz, Jet Li’nin yanı sıra uluslararası birçok dövüşçüyü bir araya getiriyor. Olimpiyat altın madalyalı Somluck Kamsing, yedi kez dünya şampiyonu olmuş kickbox’çu Jean Claude Leuyer ve dünya güreş şampiyonu Nathan Jones kadroda yer bulan isimler.

Yönetmen Ronny Yu; "Korkusuz sıradan bir film değil. Bu şiddetin gereksizliğiyle ilgili bir dövüş sanatları filmi. Genç insanların sinemadan kendilerini 2 metre boyunda hissederek çıkmalarını istiyorum. Az önce birinin başka birini dövdüğünü gördükleri için değil, birinin öldürme içgüdüsüne yenik düşmediğini gördükleri için böyle hissetmelerini istiyorum. " diyor.

Aynı zamanda filmin yapımcısı olan Jet Li ise; "Aksiyon sahnelerinin seyirciye daha önceden görmedikleri bir tat vermesini istedim. Bir Çinli dövüş ustası, ondan iki kat büyük bir Amerikan güreşçisiyle nasıl dövüşebilir? Bu filmle gerçekten düşlerimizdekini perdeye taşıdık." diyor. Jet Li ve dövüş koreografilerinin yaşayan efsanesi Yuen Wo Ping’i bir araya getiren Korkusuz, aksiyon tutkunlarını fazlasıyla memnun edecek bir çalışma.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün