Gündem Haberleri

  Sinekle 1000 kişilik mücadele ordusu

  DHA
  13.01.2015 - 12:47 | Son Güncelleme:

  ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, sivrisinek ve haşerelerle mücadele çalışmalarının en önemli dönemi olan larva dönemi için 1000 kişilik ekip kurdu. Antalya genelinde biyolojik, kimyasal ve kültürel mücadele yapılacak.

  Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, yaklaşan larva dönemi öncesi hazırlıklarını tamamladı. 19 ilçeye ilaçlama hizmeti verecek Büyükşehir Belediyesi, ekiplerini oluşturdu. Sinekle mücadele kapsamında Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Aksu ve Döşemealtı ilçelerinde 585, Kemer’de 47, Kumluca’da 25, Finike’de 16, Demre’de 12, Kaş’ta 25, Korkuteli’de 7, Elmalı’da 7, Serik’te 48, Manavgat’ta 56, Alanya’da 99, Gazipaşa’da 22, İbradı, Gündoğmuş ve Akseki’de 9 personel görev yapacak. Toplamda 988 personel ve 129 araç ile sivrisinek mücadelesi yürütülecek.

  KARADAN VE DENİZDEN MÜCADELE

  Ekipler, kış döneminde larva mücadelesi yaparak, uçkunla mücadele kapsamında üreme alanlarını ilaçlayacak. Karada, durgun sularda sivrisineğe karşı mücadele verilirken, denizden de tekneyle falezlerdeki larvaya karşı ilaçlama yapılacak. Çevre Sağlığı ekipleri, vektörel mücadeleyi entegre bir program çerçevesinde biyolojik, kimyasal ve kültürel olarak yürütüyor. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı insektisit ve larvasit ilaçların kullanıldığı mücadelede, halktan gelen şikayetler de değerlendiriliyor.

  VATANDAŞ DA KATKI KOYMALI

  Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü yetkilileri, vektörel mücadelenin başarıyla yürütülmesinin halkın katılımı sayesinde mümkün olduğunu belirterek, "Küçük bir su birikintisinde bile binlerce larva üreyeceği göz önüne alınırsa küçük kaplarda ve araba lastikleri içerisinde, bina bodrumlarında su birikintisi oluşması önlenmelidir. Fosseptik taşkınlarının önlenmesi, fosseptik kapaklarının onarılması, kesinlikle açık bırakılmaması ve sulu tarım yapılan bölgelerde önlemler alınması gerekir. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olmasını istiyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı