Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sine-i millet mesajı

  Faruk ZABCI / LONDRA
  21 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 21 Nisan 2009 - 00:16

  Birileri bizim parlamentoda olmayı çok istediğimizi düşünüyor. Böyle düşünmesinler. Taleplerimize gözlerini yumar, kulaklarını tıkarlarsa odaları da kullanmayız. Gider, Diyarbakır, Mardin, Nusaybin’de oturur, halkımızla tartışırız. Onu da çok görürlerse cezaevine girmeye de hazırız.

  TEMASLARDA bulunmak üzere üç günlüğüne Londra’ya gelen Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, Harringey’deki Kürt Toplum Merkezi’nde bin kadar dinleyiciye seslendi.

  Konuşmasında, "Zulümleri ne olursa olsun, artık Kürtler köle, birileri efendi değildir" diyen Türk, "sine-i millete dönme" mesajı verirken, "Birileri bizim parlamentoda olmayı çok istediğimizi düşünüyor. Böyle düşünmesinler. Taleplerimize gözlerini yumar, kulaklarını tıkarlarsa odaları da kullanmayız. Gider, Diyarbakır, Mardin, Nusaybin’de oturur, halkımızla tartışırız. Onu da çok görürlerse cezaevine girmeye de hazırız. Sürecin daha düzgün bir yere evrilmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz tabii" dedi.

  Mandela benzetmesi

  Türk, Kürtlerin özlemlerini gerçekleştirmek için meydanlarda olmaları gerektiğini, verdikleri mücadelenin sadece Türkiye’nin değil, tüm Ortadoğu’nun demokratikleşmesi amacını taşıdığını savundu.

  DTP lideri, Öcalan’ı da şu sözlerle Mandela’ya benzetti: "Eğer Nelson Mandela’nın koşulları değiştirilmeseydi, daha özgür bir yaşamı sağlanmasaydı ve özgürleşmeseydi, Güney Afrika’nın sorunu çözülmezdi. Şimdi Sayın Öcalan da barışçı bir sürecin gerçekleşmesi için çaba gösteriyor. Muhatap almak zorundasınız. Kürt sorunu, ancak diyalog yoluyla çözülebilir."

  DTP’ye operasyon

  Seçim sonrası "Kürtler’den korkmayın" mesajı verdiklerini de belirten Türk, "Ama tahammül edemediler, hazmedemediler. Seçimlerden hemen sonra partimize yönelik operasyon başlattılar" diye konuştu. Avrupa’da bazı kesimlerin Türkiye’de demokrasinin geliştiğine dair yorumlar yaptığına dikkati çeken Türk, bu görüşlere karşı çıkarken, Türkiye’nin bugün, dünden çok daha kapalı bir noktada olduğunu söyledi.

  Türk, Ergenekon davasına da değinirken çeteleri ve Ergenekon’u iyi tanıdıklarını, Güneydoğu’da 15 bin kişinin canını aldığını iddia ettiği canileri tek tek bildiklerini öne sürdü. Türk, Ergenekon davasının sulandırılarak farklı bir noktaya çekilmek istendiğini de savundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı