Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sincan'da metal işçileri Bakanlık'a yürüdü

  Hürriyet Haber
  18 Ekim 2005 - 15:25Son Güncelleme : 18 Ekim 2005 - 15:25

  Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nde özel sektöre ait işyerlerinde çalışırken Birleşik Metal-İş Sendikası Anadolu Şubesi'ne üye oldukları için işten çıkarıldıkları ifade edilen bir grup işçi, sendikal hak ve özgürlüklerinin korunması talebiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yürüdü.

  İzmir 2 Caddesi'ndeki sendika şube binası önünde toplanan işçiler, sloganlar atarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yürüdüler.

  İşçilerin eş ve çocukları, “Eşimin ekmeğini paylaşıyorum, mücadelesini de” ve “Babamın ekmeğini paylaşıyorum mücadelesini de” yazılı dövizlerle yürüyüşe katıldı.

  Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, bakanlık önünde yaptığı açıklamada, Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nde 2 işyerinde sendikal örgütlülüğü tasfiye etmek için işverenin çeşitli girişimlerde bulunduğunu ileri sürdü.

  İşverenin, işyerine astığı ilanla şirketlerden birini kapattığını açıkladığını bildiren Serdaroğlu, 35 işçinin iş akitlerinin feshedildiğini belirtti. Serdaroğlu, 8 işçinin de performans düşüklüğü gerekçesiyle işten çıkarıldığını kaydetti.
  İşverenin amacının, işçileri örgütsüzleştirerek hak arama mücadelesinde güçsüz bırakmak olduğunu savunan Serdaroğlu, işverenin, işçilerin sendika üyeliğine karşı takındığı tutumun Anayasa'ya aykırı olduğunu ve açıkça suç unsuru taşıdığını iddia etti.

  Serdaroğlu, bundan sonra da üyeleriyle dayanışmayı sürdürerek mücadelelerini sonuna kadar destekleyeceklerini söyledi. İşçiler, açıklamanın ardından, eş ve çocuklarıyla bakanlık önünden ayrıldı. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı