Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sincan Hakimi Kaçmaz beraat etti

  A.A
  06 Mayıs 2010 - 14:16Son Güncelleme : 06 Mayıs 2010 - 15:28

  Yargıtay 4. Ceza Dairesi Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Osman Kaçmaz'ın “Görevi kötüye kullanmak” ve “Soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek” suçlarından yargılandığı davada Kaçmaz'ın beraatine karar verdi.

  Kaçmaz'ın, Yargıtay 4. Ceza Dairesinde yargılandığı davada karar açıklandı. Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nin kararında, Kaçmaz'ın, Kandıra Cumhuriyet Başsavcısı'nı telefonla arayarak, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özdemir'in dinlendiğini söyleyerek, “Soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği” iddiasıyla Kaçmaz hakkında kamu davası açıldığı belirtildi.

  Kararda, Cumhuriyet Başsavcısı Özdemir hakkında verilmiş herhangi bir dinleme kararı bulunmadığı anlaşıldığından, Kaçmaz'ın bu suçtan beraatına hükmedildiği ifade edildi.

  Dairenin kararında ayrıca, Kaçmaz'ın, göreve gelmeden görevinin başındaymış gibi UYAP aracılığıyla göreve başlama yazısı yazdırmasının görev gereklerine aykırı olduğunun kabul edildiği belirtildi.

  Kararda, ancak kamu zararı, haksız kazanç sağlama veya herhangi bir mağduriyet oluşmadığı göz önüne alınarak Kaçmaz'ın bu suçtan da beraatına karar verildiği açıklandı.

  Kararın açıklanmasının ardından Kaçmaz, duruşmayı izleyenlerle birlikte Yargıtay'dan alkışlarla ayrıldı. Kaçmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, beraat ettiğini anımsatarak, bunun bir “dönüm noktası” olduğunu söyledi.

  Kaçmaz, “Adalet Bakanlığı'nın kurmuş olduğu tuzağa yüce yargıçlar düşmediler. Bu bir dönüm noktası. Bundan sonra hukuksuz sorgulamaların olmayacağını düşünüyorum. Sadece Berlin'de hakimler yok, Ankara'da da görmüş olduğunuz hakimler var” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı