Dünya Haberleri

  Sincan’da 9 idam

  Hürriyet Haber
  10.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nde geçen Temmuz ayında patlak veren 200’e yakın kişinin öldüğü olaylarla ilgili hüküm giyen 8’i Uygur, 9 kişi dün idam edildi.

  Sözkonusu kişilerin, Temmuz olayları sırasında cinayet ve diğer suçlara karıştığı belirtildi. İdam edilen 9’uncu kişinin Han Çinli’si olduğu kaydedildi. Merkezi Münih’te bulunan Dünya Uygur Kongresi, uluslararası standartlara uygun adil bir yargılamanın söz konusu olmadığını öne sürerek infazları kınadı. Çin’de geçen ay Urumçi olaylarıyla ilgili olarak 12 kişi idam cezasına çarptırılmıştı. Üç kişinin cezası iki yıl tecil etmişti. Bu kişilerin cezalarının büyük olasılıkla iyi halden ömür boyu hapse çevrilmesi bekleniyor. Dünkü duruşmada da 20 kişi, 18 kişinin ölümü ve çevreye zarar vermekle suçlandı. Uygur eylemcilerinden Dilşat Raşit, infazları kınadı, sözkonusu kişilerin Urumçi’deki Han öfkesini yatıştırabilmek için idam edildiğini savundu.
  Adil yargılanmadılar
  Raşit, “Adil bir yargılama olduğunu sanmıyoruz, karar siyasi bir karardır. ABD ve AB, Çin’e herhangi bir müdahalede bulunmadı, bu da bizi hayal kırıklığına uğratmıştır” diye konuştu.
  Uygurlar, Guang Dong eyaletinin Şao Guan kentindeki bir oyuncak fabrikasında çalışmaya zorlanan Uygur kızlarına, Han Çinlilerinin sarkıntılıkta bulunduğunu iddia etmişti. Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de Temmuz ayında patlak veren protesto eylemlerinin kanlı bir şekilde bastırılması üzerine 200’e yakın kişi ölmüş. Uygurlar ise can kaybının 800’ü bulduğunu iddia etmişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı