ANKARA HABERLERİ

Sincan Cezaevi’ndeki Meslek Edindirme Kurslarında Başarılı Olanlara Sertifikaları Verildi

IHA
27.10.2015 - 17:35Son Güncelleme :
IHA

Sincan T Tipi Kapalı Cezaevi’nde düzenlenen törenle, 100 günlük eğitim sonucu seramik kursundan başarılı olan 15 mahkum ve hükümlüye sertifikaları verildi.
Tören başlangıcında, mahkum, hükümlü ve cezaevi çalışanlarının ortaklaşa hazırladıkları ve ‘Muallim’ adlı şarkıyı seslendirdikleri video klip izletildi.
Sincan T Tipi Kapalı Ceazaevi Müdürü Mustafa Çorumlu, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, “Kurumumuz kapılı görüş yerinin sürekli kirlenmesinin engellenmesi, daha hijyenik bir ortama kavuşması için fayansla kaplanması çalışması bu proje sayesinde gerçekleşmiştir. 27 tutuklu ve hükümlümüz bu proje kapsamında eğitim görmüş, bu hükümlü ve tutuklularımızdan eğitim sonunda 15 kişi başarılı olmuştur. Bu çalışmalarımızın devamını arzu etmekteyiz” ifadelerine yer verdi.
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ise törendeki konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Adalet Bakanlığı çatısı altında Cezaevleri ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü olarak, mahkemelerce verilmiş olan hürriyetin kısıtlanmasına ilişkin kararın infazı ile görevliyiz. Ancak hiç şüphesiz bu infaz yerine getirilirken, geçmişten bugüne değişen algı ve anlayışla birlikte bu hizmeti yerine getiriyoruz. 10-15 yıl geriye gittiğimizde, hükümlü ve tutukluları sadece mahkemelerce belirlenen sürelerde, cezaevlerinde tutmaktan ibaret bir anlayışla bu görev yerine getirilirken, bugün tutuklu ve hükümlüleri ceza infaz kurumlarında tuttuğumuz süreyi nasıl daha verimli hale getirebiliriz, sosyal hayata nasıl daha etkili bir şekilde hazırlayabilir bunun çalışmaları ve çabaları içerisindeyiz.”
“HAYATA TUTUNMA MÜCADELESİNİN BİR YANSIMASIDIR”
Cezaevlerinde verilen eğitimlerin sadece meslek edindirme anlamına gelmediğini vurgulayan Yıldırım, “Burada verilen meslek eğitimi sadece dışarıda bir kişinin bir altın bilezik kazandırılması, bir meslek kazandırılması anlamına gelmiyor. Aynı zamanda bir sebeple ceza infaz kuruluna gelmiş olan bir arkadaşımızın, kardeşimizin hayata tutunma mücadelesinin bir yansımasıdır” şeklinde konuştu.
Eğitimlerini tamamlayan ve başarılı olan 15 tutuklu ve hükümlü kursiyere, iş hayatlarında kullanabilecekleri, seramik yapımında kullanılan aletlerin olduğu çanta ve 2 adet tulum hediye edildi. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yıldırım ve beraberindeki heyet tören sonrası, mahkum ve hükümlülerin eğitim gördüğü derslikleri gezerek, çalışma yapan mahkumlarla sohbet etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sincan Cezaevi’ndeki Meslek Edindirme Kurslarında Başarılı Olanlara Sertifikaları Verildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2015 tarihinde saat 17 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sincan Cezaevi’ndeki Meslek Edindirme Kurslarında Başarılı Olanlara Sertifikaları Verildi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı