Gündem Haberleri

  Sınavları buhar oldu

  Ayşegül USTA / İSTANBUL
  26.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Emine Akman, geçen yıl terör örgütü üyesi olduğu ve patlayıcı madde bulundurduğu gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklandı.

  Hakkında 22 yıla kadar hapis istenen Akman, tutuklu bulunduğu süre içinde sınavlara girerek okulundan kopmamaya çalıştı. Dilekçeyle defalarca başvurmasına rağmen ders notları, sınav tarihleri ve sınav sonuçlarını öğrenemeyen Emine Akman’ın girdiği bir vize ve 8 final fakülte yönetimince girilmemiş gibi gösterildi. Okuluna devam etmek istediğini belirten Akman’ın tahliye talebi, yargılandığı İstanbul 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce “adli kontrol uygulaması bu aşamada yetersiz kalacağı” gerekçesiyle reddedildi. 14 Ağustos’ta tutukluluğu 1 yılı dolduracak olan Akman’ın duruşması 5 ay sonra 3 Aralık 2012’ye ertelendi. Kendisine yapılanın büyük bir haksızlık olduğunu savunan Akman, yaşadıklarını mahkemede şöyle anlattı:

  Bunları çevrede bulduk

  “Erkek arkadaşım Muammer Çoban’ın Ataşehir’deki evi, bana isnat edilen eylemin yapıldığı yere çok yakındır. İşten çıkınca arkadaşımla buluşup eve yürüyorduk. Yürüdüğüm yolda koşuşturmalar, bağrışmalar oldu. Yanımdan yüzleri kapalı kişilerin koşarak geçtiğini gördüm. Onların peşinden de zırhlı araç geliyordu. Zırhlı polis aracı bana çarparak duvarla araç arasına sıkıştırdı. Şoka girdim ve bağırmaya başladım. Ellerinde cop bulunan polisler inerek bana vurmaya başladılar. Ellerimi kelepçeleyip zırhlı aracın içine attılar. İçeride de sürekli dövdüler. Bir polisin ‘Amirim çevrede bunları bulduk’ dediğini işittim. Elime bir şey tutuşturdular fakat bunun ne olduğunu anlayamadım. Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüm, orada da beni dövdüler. Olayla ilgimin olmadığını söyledim. Buradan da Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüm. Konuşmaya takatim kalmadığı için burada susma hakkımı kullandım. Savcılıkta ifade verdim ve tutuklandım. 9 aydır tutukluyum. Eylemle ve örgütle bir işim yok. Mağduriyetime son verilmesini istiyorum. Öğrenciyim, okuluma devam etmek istiyorum.”

  AİHM’ye taşıyacağız

  Akman’ın avukatı Hüseyin Boğatekin ise müvekkiline gözaltında işkence yapıldığını, tacizde bulunulduğunu, ancak polisler hakkında dava açılmasına yer olmadığına karar verildiğini belirterek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi. 3’üncü Yargı Paketi’nde yapılan değişikliği de hatırlatan Boğatekin, “Emine Akman adli kontrol uygulanarak da serbest bırakılabilir ki buna gerek yoktur. Çünkü Emine Akman’ın doğal bir adli kontrolü var. Kendisi öğrencidir. Tutuklu olmasına rağmen okuluna devam etmeye çalışmaktadır. Tahliyesini talep ediyorum” diye konuştu. Karar aşamasına gelen davada dosyanın esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için savcıya gönderilmesine karar verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı