Eğitim Haberleri

  Sınavlarda başarısız öğrenciler için komisyon

  DHA
  26.09.2013 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Mardin'de geçmiş yıllara göre öğrencilerin lise ve üniversiteye giriş sınavlarında başarısız olma nedenlerinin araştırılması ve çözüm bulunması amacıyla Midyat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından araştırma komisyonu kuruldu. Eğitimcilerin katılımıyla yürütülecek çalışma kapsamında raporlar tutularak, sonuç önerileri paylaşılacak.

  Öğrencilere yönelik oluşturulan komisyon sayesinde sınavlara giren adayların başarı durumu takip edilecek. Gerekli öğrencilere çözüm seçenekleri konusunda yardımcı olunacak. Midyat Milli Eğitim Şube Müdürü Seyfettin Mete ile Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Aydın Üstün'ün başkanlığında 12 kişilik araştırma komisyonu oluşturuldu. Çalışma ile merkez başta olmak üzere, belde ve köylerin ortaokul, lise ve dengi okul müdürlerinin katılımıyla, "Başarısızlık nedenleri ve çözüm önerileri" konulu toplantılar yapılacak. Ayrıca özel dershane müdürleri ve sendika başkanları ile de değerlendirme toplantısı düzenlenecek. Komisyon yerel başarısızlığın kaynağı ve çözüm önerilerini raporlar halinde ortaya koyacak.

  Midyat Milli Eğitim Müdürü İbrahim Şişman, araştırma komisyonu kurduklarını belirterek şöyle konuştu:
  "Geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimdeki başarısızlığı her anne babayı olduğu kadar bizleri de üzüyor. Bu başarısızlığın nedenleri ve çözüm önerileri komisyonumuz tarafından ortaya konulacak."

  Kaynak kitap ve testleri ücretsiz vereceğiz

  Milli Eğitim Müdürü Şişman; Türkçe, Matematik, Fizik ve Kimya gibi tüm dersleri okutan öğretmenlerle zümre toplantıları gerçekleştirdiklerini de dile getirdi. Şişman şöyle devam etti:
  "Bu toplantılar ile hedefimiz Midyat'ın, Türkiye ve Mardin genelindeki başarı durumunu ortaya çıkarmaktır. Eğitimde bulunduğumuz sıralamayı Midyat hiç hak etmiyor. Bu çıtayı yukarılara taşımamız lazım. Velilerden isteğimiz çocuklarının bu kurslara devamını sağlamalarıdır. Bu konuda bize yardımcı olsunlar. Çocuklarımızın geleceği için okul idaresi, öğretmen, öğrenci, veli ve bizlerin omuz omuza vermesi lazım ancak bu şekilde başarı gelir. İlçedeki branş öğretmenleri son 10 yılın SBS ve LYS'de çıkan sorular üzerinde de analizler yapacak. Bizim belirlediğimi hedef doğrultusunda okullar da bu paralel de kendi hedeflerini belirleyecek. Bu sene öğrencilerimizi hangi plan çerçevesinde sınavlara hazırlamamız gerektiğini ortaya çıkaracağız. Bunun devamında da merkez ve köylerdeki ortaokul ve liselerde ücretsiz sınavlara hazırlık kursları açacağız. Öğrencilerimize kaynak kitap ve testleri biz ücretsiz vereceğiz. Büyük bir ihtimalle birçok okulumuzda bu hafta sonu bu kurslarımızda eğitim vermeye başlayacağız. Sınav zamanlarına kadar öğrencilerin artık kendinden emin bir şekilde başarıyı hedefleyen noktaya ulaştırmamız gerekiyor."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı