Spor Sınavda doping testi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınavda doping testi

Üniversitelerin beden eğitimi ve spor yüksekokulları yetkilileri, son zamanlarda artan doping olaylarının ardından sınavlarda doping testi uygulamasına geçti. Ankara Üniversitesi (A.Ü.) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO), giriş sınavlarında bu yıl ilk kez adaylara doping testi uygulamasını başlattı.

A.Ü. BESYO Müdürü Prof. Dr. Emin Ergen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu yıl sınava girecek 500 adayın yüzde 5'inden örnek alınacağını belirterek, “Bu, her zaman sınavlarda yakınılan bir bir konuydu. Son yıllarda sınavlara giren adaylar arasında doping kullanımının arttığını biliyorduk. Bu nedenle bu yıl ilk kez doping testi yapmaya karar verdik” diye konuştu.

Ergen, doping testinin maliyetli olması nedeniyle adayların hepsine birden doping testi yapılmasının mümkün olmadığını kaydederek, şöyle devam etti: “Doping testlerinde bir örneğin kontrolü 300 YTL tutuyor. Bizim sınavımızda 25 örnek alınacak. Bunlar için adaylardan ekstra ücret talep etmedik. Masraflar, başvuru ücretlerinden karşılanacak. Testlerin maddi yönü çok problem değil. Biz bunu ilke edindik. Umuyorum ki adaylarımızdan hiçbirinde doping maddesine rastlanmaz.”

Testlerin, Türkiye Doping Kontrol Merkezi tarafından uluslararası kriterler çerçevesinde yapılacağını ifade eden Ergen, doping maddesi kullandığı belirlenen adayların okula kayıt yaptırma haklarını yitireceklerini sözlerine ekledi.
Ankara'da bugün başlayan A.Ü. BESYO sınavları, 2 aşamadan oluşuyor. 4 gün sürecek sınavların ilk aşamasında dayanıklılık testi olan mekik koşusu, 2. aşamasında ise 30 metre hız ve koordinasyon parkuru bölümleri yer alıyor. Bölüme, sınavlar sonucunda başarılı olan 30'u bayan olmak üzere 90 kişinin alınacağı kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle