Eğitim Haberleri

  Sınava girerken stresten ağladı

  Gülseven ÖZKAN
  16.06.2013 - 13:33 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi’nde LYS-1’e giren Asude Kılıç adlı LYS adayı, sınav öncesi gerginlikten ağladı. Annesinin teselli ettiği aday, çok iyi hazırlanamadığını söyledi.

  “Herkesin çocuğu gülerek girdi, o ise ağlayarak”

  İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nün önünde sınav solununa gitmek üzere annesiyle bekleyen genç bir kızın üzüntülü hali ise dikkatlerden kaçmadı. Asude Kılıç adlı LYS adayı, ağlayarak kapıda bekledi. Daha sonra içeri girmek için annesiyle vedalaştı. Psikoloji okumak istediğini belirten Asude, sınava hazırlanamadığını ve çok üzgün olduğu söyledi.
  Sınava ikinci kez giren kızını teselli edip, rahatlamaya çalışan anne Saliha Kılıç ise, ”Kızım çok iyi hazırlanamadı, gelecek seneye endeksledi kendini. Matematikte sorun yaşıyor. okulda ve dershanede de öyleydi. Çok zor bir süreç. Dünden bu yana öyleydi. Gergin ve stresli. Sabah da gergin uyandı. Çocukları başına buyruk bırakmak doğru değil, üstüne gitmek de. Şu an çok üzgünüm. Herkesin çocuğu gülerek girdi, o ise ağlayarak ”diyerek üzüntüsünü dile getirdi.
  Başka bir veli ise, heyecanlı bir süreç olduğunu belirterek, ikinci kez giren kızı için orada olduğunu ifade ederek, “Sınav süreci çok stresli ve onlar için de endişe duyuyoruz. Gelecek kaygısını taşıyoruz” diyerek hislerini dile getirdi.
  Sınava 2 senedir hazırlandığını beliren Gizem Atik, din kültürü sorularından şikayetçi olduğunu belirterek, “Lisede din derslerinin üzerinde durmadık sadece okuyup geçtik. Üstünde kimse durmadı boş ders gibi geçti şimdi karşımıza çıktı. Bunu nerden bilebilirdik. Hepsi bilgi  ve bundan çok şikayetçiyim” diye konuştu.
  Adaylardan Hamza Bahriyan (19), heyecanlı olduğunu belirterek “Okul önlerinde beklemek klişe oldu artık, LYS’ye çok çalıştım umarım istediğim gibi geçer” diye konuştu.
  İbrahim Çakır isimli öğrenci ise, ”Çok ezbere dayalı olduğu için zorlanıyoruz. İlk kez giriyorum. Hukuk bölümünü okumak istiyorum. Heyecanlıyım” diye konuştu. Anne Mükerrem Çakır ise, sınav sürecinin zor olduğunu hatırlatarak “Çok fazla emek verdik, zor bir süreç umarım istediğimiz başarıyı alırız” dedi.
  Üniversite adayları içeride ter dökerken anne babalar aynı heyecanı dışarıda paylaştı. Oturma alanlarına, çimenlerin üzerine, araçlarına oturarak çocukları için dua ettiler. Kimisi Kuran, kimi de gazete ve kitap okudu. Birbirileriyle konuşan veliler başarı dileklerinde bulundu. Dua okuyan velilerden biri, ”Çocuklar kadar heyecanlıyız. Arkalarından dua etmekten başka elimizden birşey gelmiyor” diyerek duygularını paylaştı.
  Hüseyin Aslan isimli genç ise, yakın bir arkadaşı için orada olduğunu belirterek, ”Sınavdalar onlar kadar heyecanlıyım. Bütün sene emek verdi arkadaşım, ben de bunu yaşadım. Sınava girerken çok tedirgindi, ben de burada dua ile onu rahatlatmaya çalışıyorum” diye konuştu.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı