Eğitim Haberleri

  Sınav zamanı

  Gönül KOCA
  16.01.2015 - 09:03 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı, 13 Eylül 2014 tarihinde Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle, liselerde zayıf notu olan öğrenciler için bir nevi ‘kurtarma yazılısı’ yerine geçecek ‘ortak sınav’ zorunluluğu getirdi.

  Herhangi bir dersten ortalaması 50’nin altında olan bütün öğrenciler bu sınavlara girmek zorunda. Ayrıca bir dersten not ortalamasını yükseltmek isteyen öğrenciler de isteğe bağlı olarak ortak sınavlara girebiliyor. Ancak öğrencinin girmek istediği sınavın açılması gerekiyor. Uygulama kararı eylülde alınmış fakat birçok okul müdürü zorunlu olarak bu sınavları yapmaları gerektiğini ancak aralık sonunda kendilerine gelen bir yazıyla öğrenmişti.

  KAR TAKVİMİ ETKİLEDİ

  Okul yöneticileri ve öğretmenler her karne döneminde olduğu gibi bu sene de yazılıları tamamlayıp, öğrencilerin notlarını vermeye çalışıyor. Ancak geçen hafta tüm Türkiye’yi etkisi altına alan kar tatilleri, yazılı takvimini aksattı. Özellikle liselerde ortak sınav zorunluluğu olduğu için bu hafta bitmesi beklenen karne notlarının son halini vermek ise önümüzdeki haftaya kaldı. Yazılıları bugün akşama kadar tamamlayacağını söyleyen okul yöneticileri, önümüzdeki hafta 19-20 ve 21 Ocak’ta da ortak sınavları düzenlemeyi planlıyor. Gece saat 03.00’lere kadar yazılıları okuyup not veren öğretmenler olduğu öğrenildi.

  MESLEK LİSELERİ SORUNLU

  Yüksek puanlı öğrencilerin bulunduğu okullarda durum biraz daha iyi iken, asıl sorun meslek liselerinde yaşanıyor. Çünkü, birçok öğrencinin en az bir dersten kırık notu var ve hemen hemen her dersten ortak sınav yapılması şart. Ortak sınavlar yığılınca öğretmenlerin, karnelerin verileceği 23 Ocak Cuma gününe kadar yazılı okuyup, not verip e-okul’a işleyeceği tahmin ediliyor.

  Öğretmenler yoğunluk yaşayacak

  Sınavlar pazartesi-salı

  Abdullah Mollaoğlu - İstanbul Erkek Lisesi Müdür Başyardımcısı: Normal yazılılar bu hafta da devam ediyor. Ortak sınavlar pazartesi, salı gününe kaldı. Bazı öğretmenlerimiz gece saat 03.00’e kadar yazılı kâğıtlarını okuduklarını söylediler. Ortak sınavlara hazırlık sınıfındaki 3 öğrencimiz girecek. Notların 23 Ocak’a yetişmemesi gibi bir durum yok. Asıl sorun meslek liselerinde.

  22’sine yetiştireceğiz

  Funda Cüceloğlu - Üsküdar Amerikan Lisesi Müdürü: 15 Ocak Perşembe günü itibarıyla normal yazılılarımızı bitirdik. Önümüzdeki hafta üç gün ortak sınavları yapacağız. Öğretmenlerimiz biraz yoğunluk yaşıyor ancak yapacak bir şey yok. Ortak sınavlara girecek fazla öğrencimiz olmuyor, bu nedenle önümüzdeki haftaya çok fazla yığılma olacağını düşünmüyorum. Elimizden geldiğince 22 Ocak Perşembe akşamı notları e-okul’a işlemeyi planlıyoruz.

  Eski sistem avantajlıydı

  Suzan Sevgi - Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Türk Müdür Başyardımcısı: Sistem eylül ayında yeni yönetmelikte duyuruldu fakat başarısız dersi olanlar için zorunlu olduğu 29 Aralık 2014’te yayınlanan genelgede açıklandı. Bu sistem her öğrencinin durumunun ayrı ayrı değerlendirilmesi açısından çok anlamlı. Fakat öğrencinin not ortalaması 45 ise, dönem sonu ortalamasının 50 olabilmesi için ortak sınavdan 70 alması gerekir. Bu, dönem sonunda bir-iki gün içinde gerçekleşmesi pek kolay olmayan bir gelişim çizgisi. Eski sistemde ders kesiminde ve yeni eğitim yılı başında yapılan ortalama yükseltme sınavları tarihi ve yıl sonu puanı hesaplama sistemi öğrenciler için daha avantajlı görünüyordu. Son yazılılarla ortak sınav tarihleri birbirine çok yakın olduğu için öğrenciler zorlanıyor. Ortak sınavlarımız önümüzdeki hafta devam edecek.

  Programımız aksamaz

  Sabriye Açıkalın - Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı: Normal yazılılarımızı önceden bitirdik. Ortak sınavlar 20 Ocak’ta bitecek ve programda aksama olmayacak. Ortak sınava girecek öğrenci sayısı az olduğu için sorun çıkmayacak.

  Etiketler: öğretmen
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı