SAMSUN HABERLERİ

Sinan Çakır : Arabuluculuk, iş dünyasına yeni soluk getirecek

DHA
26.12.2017 - 16:49Son Güncelleme :
DHA

SAMSUN,(DHA) - SAMSUN Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan 7036 Sayılı İş mahkemeleri Kanunu ile iş uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuğun iş dünyasına olan etkilerini değerlendirdi.

İŞÇİ-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuk, iş dünyasında yeni bir dönem başlatacak. Dava şartı arabuluculuk ile iş dünyasına yeni bir soluk geldiğini vurgulayan Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, yeni düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür ederek, camia olarak sistemin başarısı için üzerlerine düşen ne varsa yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.
Arabuluculuk görüşmeleri sonunda anlaşmaya varan işçi ve işverenin, üzerinde anlaşılmış olan hususların tekrar dava konusu yapmasının mümkün olmadığını belirten Sinan Çakır, düzenlemenin iş dünyası için önemli bir zamandan tasarruf sağlayacağını söyleyerek, "İşçi de işveren de ihtiyacını karşılarkenbu sorunla uğraşmayı bırakacak, enerjisini, potansiyelini ve zamanını başka işler için kullanabilecektir. Klasik yargılama usulleri ile iş dünyası için büyük sorun haline gelen emsal kararlar, işçi ve işverenin aralarında yapacağı arabuluculuk anlaşma metni gizli olacağından ve tüm taraflar ve arabulucu bu gizliliğe uymak zorunda olduğundan bir sorun olmaktan çıkacak ve emsal oluşturmayacaktır. Bu değişiklikleri iş dünyası tarafından ayrıntılarıyla öğrenilmesi gerekir" dedi.
Uzun yargılama süreleri nedeniyle yıllarca uğraşılan iş davalarının arabuluculuk ile son bulacağını düşündüğünü dile getiren Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır “Vakit nakittir” sözünün iş dünyasındaki işlerliğinden bahsetti. 
Arabuluculuğun genel avantajlarının yanı sıra iş dünyasına olan büyük etkilerinin bu kadarla da kalmadığını belirten Çakır, “Arabuluculuk sürecinde işçi ve işverenin çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde arabulucunun bir çözüm önerisi getirebileceğini de ifade etti.
Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, sözlerine şöyle devam etti:
“İşçi işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talepli iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun dava şartı haline gelmesi ile birlikte taraflar artık ilk oturumda arabuluculuk yolunu deneyecekler, arabuluculukta anlaşılmaması halinde mahkemeyebaşvurabilecekler. Sistem adliyelerdeki arabuluculuk büroları üzerinden işleyecek. Arabulucu yapılan arabuluculuk başvurusunu 3 hafta içinde sonuçlandıracaktır. Tarafların anlaşamaması halinde ilk iki saatlik ücret Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.Taraflardan birinin ilk toplantıya katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda toplantıya katılmayan taraf, son tutanakta belirtilecek ve bu taraf davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulacaktır.”
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Samsun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Samsun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sinan Çakır : Arabuluculuk, iş dünyasına yeni soluk getirecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ

15 Kasım 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:47
 • Guneş
  07:15
 • Öğle
  12:25
 • İkindi
  14:59
 • Akşam
  17:23
 • Yatsı
  18:46
Sayfa Başı