Gündem Haberleri

  'Sina Yarımadası'nı temizleyebilirim'

  Telegraph
  10.02.2011 - 10:47 | Son Güncelleme:

  Wikileaks belgelerine göre, Mısır’ın Devlet Başkan Yardımcısı olarak atanan Ömer Süleyman, İsrail’e, Sina Yarımadası’nı silah kaçakçılarından temizlemek istediğini belirtti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  ABD Büyükelçiliklerine ait olan belgelerden elde edilen bilgiler, Mısır’ın eski istihbarat şefinin, İsrail’le olan yakın bağlarına yönelik yeni bir delil oluşturdu. Telegraph’ın elde ettiği belgelerde, İsrail’in, yaşlanan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in yerine Süleyman’ı getirmek istediği ve hatta Süleyman ile gizli bir telefon hattı aracılığıyla görüştükleri ortaya çıkmıştı.

     

  En son elde edilen bilgilere göre, İsrail Güvenlik Kurumu (ISA) başkanı Yuval Diskin’in, Sina Yarımadası’nda yapılan silah kaçakçılığından şikayetçi olması üzerine, Süleyman, bu bölgeyi kaçakçılardan temizleme sözü verdi. Kasım 2007’ye ait olan belgede, Diskin’in, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Rob Danin ve Savunma Bakanlığı’ndan Mark Kimmitt ile Tel Aviv’de bir araya geldiği belirtildi.

   

  'BÖLGE PATLAYICI DEPOSU DÖNDÜ'

  Danin, görüşmede, ABD’li yetkililere, Sina Yarımadası’nın Gazze, Mısır ve İsrail’deki operasyonlarının “patlayıcı deposuna” dönüştüğünü iletti. Belgedeki ifadeler şöyle: “Diskin, Danin ve Kimmitt’e, Mısır istihbarat şefi Ömer Süleyman’a birçok defa silah kaçakçılarının isimlerini verdiğini söyledi… Diskin, 2005 yılında Süleyman ile Mısır’da görüştü. Bu görüşmede Süleyman, Sina Yarımadasını silah kaçakçılarından temizleme sözü verdi.”

   

  “… Diskin, ortak operasyon yürütülmesine yönelik verilen vaatlere rağmen, Mısır’ın kaçakçılık ağlarını ortadan kaldırmak için yeterince çaba göstermediğini belirtti. Diskin, ‘Mısır’ın kendisini İsrail ve Filistin arasındaki önde gelen arabulucu olarak gördüğünü, bu hataya kapılarak her iki tarafı da görmezden gelemeyeceğine inandığını’ ifade etti.”

   

  Öte yandan, Süleyman’ın, İsrail’in Mısır hükümetindeki doğrudan muhatabı olabilmek için gayret gösterdiği ve İsrailli yetkililerin Kahire hükümetinde başka bağlantılar kurmasının önüne geçtiğine değinildi.

   

  'TAMAMEN DURDURMAK OLANAKSIZ'

  Diskin’e göre Süleyman’ın bu davranışının nedeni, “Dış istihbarat bağlantısının tek merkezi olarak kalabilmekti.” Çabaları sonuç veren Süleyman, 2008’de İsrail tarafından Mübarek’in yerine geçecek kişi olarak görülmeye başlandı. 2009’un başlarında ise İsrail Savunma Bakanlığı yetkilisi Dan Harel, Süleyman’ın kontrolü altındaki istihbarat paylaşımının “olumlu olduğunu” belirtti.

   

  Bir belgede şu ifadeler yer aldı: “Silah kaçakçılarına karşı Mısır istihbarat şefi Ömer Süleyman ile yürütülen işbirliği, Mısır Ordusu Komutanı Mareşal Hüseyin el Tantavi’den daha iyi.”

   

  Mayıs 2009’da ABD’li yetkilerle bir araya gelen Süleyman, “tünelleri yok ederek, ve yeraltındaki metal bariyerleri sökerek” Gazze sınırını daha güvenli hale getirdiğini anlattı. Ancak, kaçakçılığın hiçbir zaman önüne geçilemeyeceğini de not düştü.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı