Şimşek: Tarihi fırsatta rekor kırdık, 3 taksitle 11.4 milyar TL geldi

Hürriyet Haber
05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.10.2011 - 23:17

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘tarihi fırsat’ olarak nitelendirdiği yeniden yapılandırmada ilk üç taksit itibariyle tahsil edilen alacağın 11.4 milyar lira ile rekor tutara ulaştığını söyledi.

Almanya’nın Kiel kentinde düzenlenecek olan Global Ekonomik Sempozyumuna (GES) Türkiye’yi temsilen Danışma Kurulu üyesi olarak katılmak üzere giderken, bu konudaki soruları yanıtlayan Şimşek, şu bilgileri verdi:
Tahsilat oranı yüzde 85
Yeniden yapılandırmada 30 Eylül’de sona eren üçüncü taksitle tahsil edilen alacak tutarının 11 milyar 429 milyon 163 bin 206 lira oldu. Yapılan tahsilatın toplam alacağa oranının ikinci taksitte yüzde 24 iken, bu oranın üçüncü taksit itibariyle yüzde 29’a çıktı. İkinci taksit vadesinin dolduğu temmuz itibariyle tahsilat oranı yüzde 78 iken üçüncü taksit itibariyle yüzde 85 olarak gerçekleşti.
Eylülde 1.8 milyar TL geldi
Yeniden yapılandırmada üçüncü taksit itibariyle toplam 1 milyar 790 milyon liralık bir kaynak sağlandı. Yeniden yapılandırma ile vatandaşımıza bir anlamda tarihi bir fırsat sunduk. Vatandaşlarımız da buna yoğun ilgi gösterdi. Ödemelerinde hassasiyet gösteren vatandaşlarımıza teşekkür ederim. Bundan vatandaşımız da devletimiz de kazanmıştır. Yeniden yapılandırma kapsamında başvuruda bulunan mükelleflerden bundan sonraki ödemelerinde de aynı duyarlılığı göstermelerini bekliyoruz.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı