Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şimşek: KDV indirimleri erken yapılmış

  Hürriyet Haber
  27 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ekim 2007 - 21:39

  Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, AKP hükümetinin geçen yıl gıda ürünleri ile turizm alanındaki bazı mal ve hizmetlerde yaptığı KDV indirimlerini eleştirerek, "KDV indirimleri için bence son derece erkendi. İndireceksek üretimi, istihdamı artırmayı teşvik eden vergilere ağırlık verilmeliydi" dedi.

  HAZİNE’den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, AKP hükümetinin geçen yıl gıda ürünleri ile turizm alanındaki bazı mal ve hizmetlerde yaptığı KDV indirimlerini eleştirerek, "KDV indirimleri için bence son derece erkendi. İndireceksek üretimi, istihdamı artırmayı teşvik eden vergilere ağırlık verilmeliydi" dedi. Yapısal Reformların Makroekonomik Etkileri Konferansı’na katılan Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin son dönemdeki başarılı ekonomik performansının uzun vadede sürdürülebilir olmasını hedeflediklerini belirterek, ekonomide verimliliğin ve rekabet gücünün artırılması için çalıştıklarını söyledi.

  BORÇ STOKU YÜZDE 40: Büyümenin kamu kesimi ağırlıklı değil, özel sektör kaynaklı gerçekleştiğini kaydeden Şimşek, "Özel sektör dinamizmine ve verimlilik artışlarına dayanan bu ekonomik yapı önümüzdeki dönemde de istikrarlı ve yüksek büyümeyi beraberinde getirecektir. Son yıllarda istikrarlı bir şekilde yüksek oranlı faiz dışı fazla verilerek borçlanma üzerindeki risk primi ve borçlanma maliyetleri önemli ölçüde düşürüldü. Mali disiplin ile borç yükünün hızla azalması sağlandı. Kamu Net Borç Stoku’nun GSMH’ya oranı 2002 yılında yüzde 78.4’den 44.8’e düşürüldü. Yıl sonunda da bu oranın yüzde 40’ın altında olmasını bekliyoruz" diye konuştu.

  YABANCI SERMAYE: 2006 yılı sonu itibariyle cari açığın GSHY’ya oranının yüzde 8 seviyesine ulaştığını anımsatan Şimşek, "Enerji fiyatların artışın etkisi arındırıldığında söz konusu oranın yüzde 4’lere düştüğü görülmektedir. Yatırım ortamının iyileştirilmesinden sağlanan gelişme ve ekonomi politikalarına artan güven sonucunda 2005 yılından bugüne 40 milyar doları aşan doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile cari işlemler açığı rahatlıkla finanse etti" dedi.

  İNDİRİM İÇİN ERKENDİ: Ekonomide sağlanan istikrarın kalıcı bir hale getirilmesi için yapısal reformların kararlılıkla sürdürülmesinin önem taşıdığını kaydeden Şimşek, bugüne kadar mali sektörün yeniden yapılandırıldığını, ürün piyasalarının rekabete açılması yönünde önemli adımlar atıldığını söyledi. Şimşek, geçen yıl KDV indirimlerinin yapıldığını anımsatarak, "KDV indirimleri için bence son derece erkendi. İndireceksek üretimi, istihdamı artırmayı teşvik eden vergilere ağırlık verilmeli" diye konuştu.

  Sigorta primlerinde yüzde 5 indirimi şimdi yapamayız

  HAZİNE’den Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal güvenlik primlerinde yüzde 5’lik indirimi şu aşamada yapamayacaklarını açıklarken, "Çünkü onun için gerekli imkanımız yok. Biz 5 puanlık indirimin 2008 yılında yapacağız dedik. 5 puanlık indirim yapılacak ama 2008’in Aralık’ında da olabilir 2008’in Ocak’ında da" dedi. Gelir artırıcı önlemlerin de bütçe hedefleri çerçevesinde alınacağını ifade eden Şimşek, gelir artırıcı önlemleri bütçe geçmeden önce nihai noktaya getireceklerini söyledi. Bir gazetecinin sosyal güvenlik primlerinin yüzde 5 indirilecek mi sorusuna Şimşek şu yanıtı verdi: "Sosyal güvenlik primlerinde yüzde 5’lik indirimi şu aşamada yapamayız. Çünkü onun için gerekli imkanımız yok. Onun yerine istihdam üzerindeki idari yükleri aşağı çekeceğiz. Onun bize maliyeti daha düşük. Orta ve Uzun vadeli dönemde sosyal güvenlik primlerinin aşağı çekilmesine öncelik veriyoruz. Kayıtdışı ile mücadelede önemli ama reformları yaparken zamanlama ve sıralaması önemli. Bu reformları yapacak imkan var mı? İmkan yoksa reform yapacağım diye gelir düşürücü, gider artırıcı adımlar atarsanız borçlanma artar. Memleket için iyi olmaz."

  Kayıtdışında fazla mesafe gidemedik

  2007-2012 dönemi için hazırlanan eylem planında makroekonomik istikrarın kalıcı hale getirilmesi için gerekli adımlar atılacağını ifade eden Mehmet Şimşek, Sosyal Güvenlik Reform’unun da mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Şimşek, istihdam üzerindeki mali ve mali olmayan yüklerin de azaltılması gerektiğini dile getirerek, eğitim sisteminin de iş gücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu çalışmaların kayıtdışının azaltılmasında önem arz ettiğine işaret eden Şimşek, ilk dönemde kayıtdışında çok fazla mesafe kaydedilmediğini belirtti. Gelir idaresinin de güçlendirilmesine devam edileceğini ifade eden Şimşek, finansal sistemin aracılık fonksiyonunun daha da geliştirileceğini söyledi. Finansal sektörde çeşitliliğin ve derinliğin artırılması gerektiğinin altını çizen Şimşek, kamu bankalarının da özelleştirileceğini dile getirdi. Şimşek, "Enerji sektöründe özeleştirme ve serbestleşme sürecinin süratle tamamlanması ve arz güvenliğinin temin edecek düzenlemeler gerçekleştirilecek. Ulaştırma alt yapısı daha da iyileştirilecek. Ar-Ge ve yenilikçilik geliştirilecek"

  Hükümetin ikinci gündemi işsizlik

  TERÖRDEN sonra iki numaralı gündemine işsizliği alan hükümet, ilk Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nu (EKK) da dün "İşsizliğin Azaltılması" gündemiyle topladı. Ekonominin koordinasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başkanlığında Başbakanlık’ta yapılan toplantıya, ekonomi ve istihdam konularıyla ilgili bakan ve bürokratlar katıldı. İstihdamın arttırılıp işsizliğin azaltılmasının hükümetin önemli gündem maddelerinden biri olduğuna dikkat çeken Ekren, toplantının da bu amaca yönelik yeni bakış ve açılımlara vesile olmasını diledi. Ekren, toplantıya ilişkin açıklamanın bugün yapılacağını da duyururken, "Bir önceki açıklamamızı felsefi bulmuştunuz, yarınki (bugün) daha rakamlara dayalı olacak" esprisini de yaptı. Dünkü EKK toplantısında da temsil edilen Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de toplam işsiz sayısı, Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre 45 bin kişi artarak 2 milyon 296 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı yüzde 8.8 düzeyini korudu. Genç nüfusta işsizlerin oranı yüzde 17.1’den yüzde 18.6’ya yükseldi. TÜİK’in son Hanehalkı İşgücü Araştırması’na göre, tarımda çalışan sayısı 50 bin kişi azalırken, tarım dışında çalışanlar 540 bin kişi arttı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı