Şimşek: İsviçre tamam, sıra diğer ülkelerdeki hesaplarda

Hürriyet Haber
13 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 12 Kasım 2009 - 23:39

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘İsviçre ile gizli hesap dönemi kapandı’ derken, vergi cenneti diye bilinen diğer ülkelerle de benzer bir çalışma yapmayı planladıklarını açıkladı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde kurulan ve başkanlığını TOBBve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yürüttüğü Dünya Türk İş Konseyi’nin (DTİK) Moskova’daki toplantısına katılan Mehmet şimşek, yaptığı açıklamada yurtdışı hesaplara yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkiye ve İsviçre arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasının, İsviçre’nin özellikle bankacılık sırları ile ilgili bilgi değişimi politikasındaki değiklik nedeniyle yeniden parafe edildiğini belirtirken, bu ülkede gizli hesap döneminin kapandığını söyledi.

Parafe edilen anlaşma metnine göre, tarafların bilgi talebinin, bilginin bir banka, bir finans kurumu, vekil veya temsilci nezdinde tutulmasının gerekçe gösterilerek reddedilmesinin artık söz konusu olamayacağına dikkati çeken Şimşek, “Ayrıca bilgi değişimi, yalnızca anlaşmada kapsanan kişilerle sınırlı olmayacak, her iki devlette mukim (yerleşik) olmayan kişiler için de söz konusu olabilecek” dedi. Bu sayede iki ülke açısından vergi kaçakçılığı, vergiden kaçınma ve zarar verici vergi rekabeti ile mücadele imkanının sağlanmış olacağını belirten Şimşek, açıklamasında, şu ifadeyi kullandı: “Anlaşmanın uygulanmaya başlanmasıyla iki ülke arasında geniş kapsamlı bir bilgi alışverişi söz konusu olacaktır. Bu çerçevede Türkiye’de tam mükellefiyet esasına göre vergilendirilen ve İsviçre’de (para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazlar gibi) varlığı bulunan kişilere ilişkin gerektiğinde İsviçre yetkili makamlarından bilgi temin edilmesi söz konusu olabilecektir.”

Şimşek, Maliye Bakanlığının vergi cenneti olarak ifade edilen ülkelerle de bilgi değişimine olanak sağlamak amacıyla, “Bilgi Değişimi ve Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması” yapılmasını öncelikli bir politika olarak benimsediğine dikkati çekti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı