Şimşek: IMF ile içerik değil miktar konuşuyoruz

Hürriyet Haber
24 Ağustos 2009 - 10:11Son Güncelleme : 24 Ağustos 2009 - 11:57

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Uluslararası Para Fonu (IMF) ile süren görüşmeler ile ilgili olarak, Fon ile tedbirlerin içeriğine dair sorun olmadığını görüşmelerin miktara ilişkin olduğunu söyledi.

Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre, Şimşek, 'Temaslarımız, ağırlıklı olarak, alınması gereken tedbirlerin miktarına ilişkin. Yoksa içerikle ilgili sorun yok. En önemli meselemiz bu. Türkiye iktidarımız döneminde ilk kez, 2009'da faiz dışı açık verecek. Bu küçük ama önemli bir şok durumudur. Yaşadığımız dış kaynaklı gelişmelerden kaynaklanıyor. Bu şokun bir kerelik olduğunu, dışarıdan kaynaklandığını bilmemiz ve göstermemiz lazım. 'Mali disiplin' diyoruz ya işte yapacağımız odur' dedi.

IMF kaynağı ucuz

Türkiye'nin IMF olsa da olmasa da bazı yapısal reformlara devam edeceğini belirten Şimşek, Fon tarafından sunulan kaynağın maliyetinin ucuz olduğu görüşünü dile getirerek şöyle devam etti:

'Eğer biz bu reformları yaparken bir de IMF kaynağı kullanabilirsek hayat çok kolaylaşır. IMF kaynakları ucuz. Elimizin tersiyle itemeyiz. Anlaşma olursa o kaynaktan yararlanırız. Elbette işin bir de kredibilite boyutu var.'

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı