Şimşek: Güneydoğu şiddetle, terörle kalkındırılamaz

AA
22.05.2011 - 10:07 | Son Güncelleme:

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Güneydoğu'nun şiddetle, terörle, zorla kepenk kapattırarak, okul yakarak kalkındırılamayacağını söyledi.

Seçim Bölgesi Batman'da temaslarını sürdüren Bakan Şimşek, Organize Sanayi Bölgesinde Dicle Kalkınma Ajansı'nın KOBİ Mali Destek Programı ile finansman desteği sağladığı bir fabrikanın açılışına katıldı.

Şimşek, açılışta yaptığı konuşmada, Organize Sanayi Bölgesinde 43 firmanın faaliyet gösterdiğini, 12 firmanın proje ve inşaat aşamasında olduğunu, 50 firmanın da yer talebinde bulunduğunu ifade etti.

500 bin metre karelik bir alan kamulaştırdıklarında 50 firmaya da yer tahsis edeceklerini kaydeden Şimşek, şöyle devam etti:

“Batmanda, bölgede iş ve aşa ihtiyaç var. İş ve aş için de huzura ihtiyaç var. Batman önemli bir cazibe merkezi haline gelecek. Altyapı, üniversite ve sanayi kazanımlarıyla Batman'ı dışarıya göç veren bir il olmaktan çıkardık. Eskiden dışarıya 18 bin kişilik göç vardı. Bugün Batman'a 1.500 civarında net göç var. İnsanlar Batman'dan kaçmıyor, Batman'a geliyor. Bu, AK Parti iktidarı döneminde atılan adımların işe yaradığını gösteriyor. Bugün 100 kişiden fazla işçi çalıştıran 19 tane firma var. 2005 yılında 19 firma 40'ın üzerinde işçi çalıştırırken bugün bu sayı 79'a çıktı.

İş ve aş için pazarın büyüklüğü, altyapı, üniversite olmasının yanında bir o kadarda huzur önemli. Şiddetle, terörle, zorla kepenk kapattırarak, okul yakarak bölgeyi kalkındıramayız. Bunu yapanlara da vatandaşın gerekli dersi vermesi lazım.”

ULUSLARARASI ŞİRKETLER NEDEN GELMİYOR?

Bakan Şimşek konuşmasında, Türkiye'de 26 binden fazla uluslararası şirket bulunduğunu ancak bu şirketlerden 100 tanesinin bile bölgeye gelmediğini vurguladı.

“Onlar niye burada değil? Niye buradan çıkan kardeşlerimiz gelip buraya yatırım yapmıyor?” diye soran Maliye Bakanı Şimşek, devlet olarak, hükümet olarak ne gerekiyorsa yaptıklarını, bu tablonun da değiştirilmesine ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

Hükümetleri döneminde bölgesel kalkınmışlık farklılıklarını azaltmak için önemli adımlar attıklarını kaydeden Şimşek, “Türkiye, demokratikleşme ve diğer alanlarda çok mesafe kat etti ama bazılarının derdi o değil. Bazıların derdi o olsaydı bugün Batman daha farklı noktada olurdu” dedi.

ÜNİVERSİTEDE TOPLANTI

Maliye Bakanı Şimşek, daha sonra Batman Üniversitesi'ne geçti. burada Rektör Prof. Dr. Abdülselam Uluçam'dan brifing alan Şimşek, üniversitelerin yetişmiş eleman ihtiyacının karşılanması, sosyoekonomik yapının iyileştirilmesi ve diğer açılardan çok önemli olduğunu söyledi. Şimşek, bu çerçevede, üniversitelere yeterli desteği sağladıklarını, yeni kurulan üniversitelere de ek kaynak tahsis ettiklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı